Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 09:28 Bu haber 7713 kez okundu
 
INES kongresine Prof. Dr. Muammer Kaya'dan Eleştiri
Gündem Haberi
INES kongresine Prof. Dr. Muammer Kaya'dan Eleştiri

DİSİPLİNLERARASI KONGRELER HAKKINDA BİR GÖRÜŞ
“Akademik Yükselmek için DÜZMECE KAÇIŞ KONGRELERİNDEN S A K I N I N!”
Prof.Dr. Muammer Kaya, ESOGÜ, mkaya@ogu.edu.tr

 

“Birkaç sene önce Konya Selçuk Üniversitesinden bir Doçent adayının sınavında haberdar olduğum INES-Alanya Kongrelerinde adayın 3 tane yayın yapması ilgimi çekmişti. Kongre hakkında bilgi edinmek için web sitesini (https://2018.inescongress.com) ziyaret etme ihtiyacı htim. İnceleyince kongrenin öğretim üyelerimizi akademik yükselmek için istismar ettiğini gördüm.
Bu senede Üniversitemizden bir meslektaşımızın bu seneki INES-2018 kongresine katıldığını facebook’tan görünce bu seneki kongre programını dikkatlice inceledim.
Bazı çıkarımlarımı sizlerle paylaşmak isterim”…

 

IV. INTERNATIONAL ACADEMIC RESEARCH CONGRESS (INES-2018)
4. ULUSLAR ARASI AKADEMİK ARAŞTIRMA KONGRESİ

INES-2018, 30 Ekim-03 Kasım 2018 tarihleri arasında Alanya’da düzenlenmiştir. (http://congress.inescongress.com/…/ines-2018-bilimsel-progr…)

Onur Kurulunda 7’si Türkiye’den 2’si Yurtdışından (Romanya ve Slovakya) Rektör, bir belediye başkanı ve bir başbakanlık müşaviri bulunmaktadır. Düzenleme kurulunda birçok Prof., Doç. ve Dr. Öğretim üyesi başlıca Necmettin Erbakan ve Selçuk Üniversitelerinden vardır.

 

Sanırım Türkiye’nin en çok sunum yapılan çok disiplinli ve disiplinler arası kongresi. INES-2020 planları bile web sitesinde görülmektedir. Kongrenin amacı “Bilimsel çalışma, uygulama ve deneyimleri paylaşmak, Eğitim Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık Bilimleri, Spor Bilimleri ve Güzel Sanatlar, Fen bilimleri ve Matematik Tarım, Doğa Bilimleri ve Mühendislik alanlarında çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek, bilimsel ve sosyal etkileşimi sağlamak, bilim insanları arasında işbirliğini geliştirmek, yeni bakış açıları ve çalışma alanlarının oluşmasına katkı sağlamaktır” olarak ifade edilmektedir. Yüzlerce farklı konuda bildiri kabulü bir kongre için doğru değildir. Yani her telden çalınma-malıdır.

 

Toplam 28 oturum ve 197 salonda 938 sözlü sunum ve 48 poster sunum yapılmıştır. Her salonda 3-6 sunum bir oturumda yapılmıştır. Bedeli ödenen her makale kabul görmektedir.

 

Kongre katılım ücreti 350 TL 2 bildiri içindir. 3 ve üzeri her bildiri için 100 Tl fark alımaktadır. En az 2 bildiri isteniyor. Çok daha fazla bildiride ciddi indirim var.

 

Sunumlar 10 dakika süreyle sınırlandırılmıştır. Ciddi bir kongrede sunum ve soru-cevap 10 dakikaya sığdırılamaz.

 

14 katılımcı ülke olduğu ifade edilmiştir. Ama sunum yapanların sadece 1.5 yabancıdır. Kongrede Türkler çalıyor, Türkler oynuyor.

 

Oturumlar 9.10’da başlayıp 19.10’da sona erdiği ifade edilmiştir. Süre oldukça uzun.

 

Kongre sunum programı 85 sayfadır. Sunum enflasyonu vardır. Parayı veren her şeyi sunabilir.

 

Sadece 14 sunum (yani 1.5) yabancı isimli araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Kongede uluslararasılık yoktur.

 

Birçok oturumda oturum başkanı hem sunucu hem de oturum başkanıdır. Bu alışılmış bir durum değildir.

 

Bir oturumda olan 5 sunumun 4’ü aynı kişi tarafından 10 dak. ara ile arka arkaya yapılmıştır. Son sunum başka bir araştırmacı tarafından yapılmıştır. Yani 2 kişi için bir oturum organize edilmiştir.

 

Bir oturumda 5 sunumun 4’ü aynı yazarların sırası değiştirilerek farklı sırada verilmiştir. 6 sunum olan bir oturumda 5 sunum aynı kişi tarafında yapılmıştır. Bu kişi aynı zamanda oturum başkanıdır.

 

Sunumlar hem Türkçe hem İngilizce yazılmış/sunulmuş gözüküyor. Ancak birçok İngilizce bildirinin başlığında yazım hataları dolu.

 

Oturumlardaki sunulan konular bazen birbirinden çok alakasız ve ilişkisiz.

 

Aynı oturumda olması gereken bazı sunumlar farklı oturumlara konulmuş.

 

Bu tür kongrelerin organizasyonunu yapanlar ve bunlara katılan öğretim üye/elemanları akademik sistemimizi istismar etmektedir.

 

Bu kongreye gönderilen makaleler bağımsız değerlendirmeye (peer review) tabi olmamakta ne gelirse para için kabul edilmektedir.

 

Sunumlardaki fotoğraflardan hiç dinleyici olmadığı sadece sunum yapanların ilgili oturuma katıldığı görülmektedir.

 

Bu tür kongreler kandırmacadır. Kaçış kongreleridir. Bilim ve bilimsel hayatımıza hiç katkısı yoktur.

 

Akademik ilerlemeler ve teşvikler için kabul edilmemeli ve katılım için katılım ücreti ve yolluk ve yevmiye Üniversitelerimizce verilmemelidir.

 

Kongrede sunulan bildirilerin özetleri, e-kitap olarak kongrede sunulan bildirilerin tam metinleri ise isteğe bağlı olarak tam metinlerin basıldığı kongre bildiri kitabında ya da editörlü e-kitap bölümü olarak yayınlanmaktadır. Kimsenin bunlara baktığına inanmıyorum.

 

Bu tür kongreler naylon kabul edilmeli ve bunlara katılmaktan kaçınılmalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: INES, kongresine, Prof., Dr., Muammer, Kaya'dan, Eleştiri,
Yorumlar
Haber Yazılımı