Haber Detayı
19 Şubat 2016 - Cuma 10:49 Bu haber 3757 kez okundu
 
Birleşik Krallık’a Eğitim için Her Yıl 11 Bin Öğrenci
Birleşik Krallık’ta üniversite eğitimi alan mezunlara başarıları nedeniyle verilen ‘Birleşik Krallık Eğitim Ödülleri’ni Türkiye’den iki isim aldı. Ödül bu yıl ilk kez Türkiye’de veriliyor. British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack, “Türkiye’den Birleşik Krallık’a her yıl 11 bin öğrenci gidiyor, bunların 4 bini yükseköğrenimini Birleşik Krallık’ta tamamlıyor” dedi.
Araştırmalar Haberi
Birleşik Krallık’a Eğitim için Her Yıl 11 Bin Öğrenci

British Council’ın Birleşik Krallık’ta üniversite eğitimi almış mezunlara yönelik düzenlediği ‘Birleşik Krallık’ta Eğitim Ödülleri’ (Education UK Alumni Awards), İstanbul’da İngiltere Başkonsolosluğu’nda düzenlenen törenle dağıtıldı. Bu yıl Brezilya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, Nijerya, Pakistan, Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD’de verilen ödüller, geçtiğimiz 10 yıllık süre içinde Birleşik Krallık’ta bulunan üniversitelerde eğitim almış mezunların başarılarını kutlamayı amaçlıyor.

Birleşik Krallık ve Türkiye eğitim sektörünün temsilcilerinin katıldığı ödül töreni, İngiltere Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage ve British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack’n yaptığı açılış konuşmalarıyla başladı. Törene kendisi de Birleşik Krallık’ta üniversiteye gitmiş olan ünlü oyuncu Cengiz Bozkurt da katıldı. 

Türkiye’de ilk kez verildi

British Council Türkiye Direktörü Margaret Jack, “British Council, Birleşik Krallık ve Türkiye’den kişi ve kurumlar arasında dostane, bilgiye dayalı karşılıklı bir anlayışın oluşturulması amacıyla kuruldu. Bu yıl Birleşik Krallık’ta Eğitim Ödülleri’nin Türkiye’de ilk kez verilmesi, mezunların başarı hikâyelerine tanıklık etmek heyecan ve mutluluk verici. Türkiye’den Birleşik Krallık’a her yıl 11 bin öğrenci gidiyor, bu öğrencilerin 4 bini yükseköğrenimini Birleşik Krallık’ta tamamlıyor. Türkiye’de yükseköğretim alanındaki gelişmelerle bugün 190’ın üzerinde üniversitede 6 milyonu aşkın öğrenci öğrenim görüyor.  Türkiye ve Birleşik Krallık arasında hem eğitim hem de iş dünyası alanında işbirlikleri güçleniyor. Birleşik Krallık’ta öğrenim görenler kendi alanlarında köklü eğitim birikiminden yararlanıp uluslararası bir bakış açısına sahip olarak kariyerleri için önemli avantajlara sahip oluyor. Bugün finale kalan mezunların önümüzdeki dönemde Birleşik Krallık’ı eğitim için tercih edecek olan öğrencilere ilham vereceğine inanıyorum” dedi. 

100’den fazla okul başvuru yaptı

Birleşik Krallık’ta Eğitim Ödülleri’ne İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda’daki 100’den fazla okulun mezunları başvurdu. British Council’ın Birleşik Krallık’taki yükseköğretim kurumlarıyla birlikte düzenlediği ödüller için Türkiye’de bu yıl sekiz finalist ‘Profesyonel Başarı Ödülü’ ve ‘Girişimcilik Ödülü’ kategorilerinde yarıştı. Profesyonel Başarı Ödülü; mimar, araştırmacı ve akademisyen Sevil Yazıcı’ya verilirken Girişimcilik Ödülü ise ACT Venture Partners’ın kurucusu Okan Kara’nın oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birleşik, Krallık’ta, üniversite, eğitimi, alan, mezunlara, başarıları, nedeniyl
Yorumlar
Haber Yazılımı