Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 20:13 Bu haber 1011 kez okundu
 
Burs parasıyla dünya nasıl gezilir?
Hürriyet yazarlarından Ömür KURT "Burs parasıyla dünya nasıl gezilir?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazının detayları haberde.
Gündem Haberi
Burs parasıyla dünya nasıl gezilir?

Bir üniversite öğrencisini cezbetmenin yollarından biridir seyahat. Farklı ülkeler görmek, insanlar tanımak, kültürleri keşfetmek heyecanı doruğa çıkartır. Ancak öğrencilerin en büyük sorunlarından biri de parasızlık… Peki, hem okuyup hem gezmeyi nasıl başaracaklar? Hürriyet Seyahat ekibi bir araya geldi ve ‘Dünya Turuna Nasıl Çıkılır?’ sorusundan hareketle hacimli bir rehber hazırladı. İçinde birbirinden farklı hikâyeler, kişiler, olaylar ve ülkeler var. Ekipten Serkan Ocak, İsmail Sarı ve Yücel Sönmez ile buluştuk hem kitabı hem de seyahat maceralarını konuştuk.

Kitabı okuyanlar ne gibi içerikler bulacak?

İsmail Sarı: İstifa edip dünyayı gezenleri, çocuğuyla gezenleri, arkadaşıyla veya aşkıyla gezenleri, yalnız gezenleri bulacak. “Hafta sonu dünya nasıl gezilir” sorusunun yanıtını bulacak. Seyahatte neye ihtiyaç olur, neye olmaz, nasıl hazırlanılmalı, yanına neler almalı, nerelere gidilmeli ve ne kadar para harcamalı gibi soruların yanıtlarını bulacak. Bisikletle dünyayı gezenden ucuz uçak biletiyle gezene, motosikletle gezenden otostopla gezenlere kadar her türlü hikâye var kitapta.

Serkan Ocak: Kitabı kategorilere ayırdık ve 50 gezginden en heyecanlı dünya turu rotalarını yazdık. İstifa edip gezenler var, yalnız gezenler var, çalışarak veya okuyarak gezenler var. Okuyarak gezenlerin hikâyeleri oldukça ilginç. Meselâ aldığı 400 TL’lik burs ile yurtdışına çıkmış ve şehir şehir gezmiş bir arkadaşımızın hikâyesi var.

Yücel Sönmez: Kitap yıl içinde parça parça gözlerimizin önünde oluştu. Her hikâyede kendim için de ilham verecek bir bakış açısı, bir yöntem ya da seyahat arzusu oluştuğunu gördüm ve htim. Kitapla ilgili aslında yaptığım iş editörlüğü gibi görünse de birçok gezginle birlikte yaptıkları o seyahatlere ben de çıktım, deneyimledim, ders çıkardım.

Burs parasıyla dünya nasıl gezilir

 

Bir üniversite öğrencisi burs parasıyla dünyayı nasıl gezer ki?


İsmail Sarı: Çalışarak dünyayı gezenler de var. Mesela Amsterdam’a gidiyor orada bir kafede çalışıp kazandığı parayı seyahatine harcıyor ve bu şekilde seyahat bütçesi oluşturuyor. Kitapta en önemli noktalardan biri de bu. Bunun yöntemlerini de anlatan kısımlar var.

Serkan Ocak: Burs parasıyla dedimse de tamamen burs parasıyla değil aslında. Gittiği yerlerde en ucuz yerleri bulup, oralarda günlük küçük işler yapıp para kazanarak geziyorlar. Herkes gezginler için “Bunların tuzu kuru paraları var gezerler tabii” gibi önyargılarda bulunuyorlar. Oysaki bu doğru değil. Bu bir yol. Bir hedef… İsteyince paraya pula bakmıyor. Öncelikle heyecan lazım. Kitapta yer verdiğimiz 50 gezginin de ortak noktası heyecan! Tabii ki tekne kiralayıp dünya turu yapan da var, şirket sahibi olan da… Ama kitabı okuyanlar anlayacaklar ki, biletini alıp beş parasız kalanlar da var, bisikletle dünya turu yapanlar da. Yani herkesin tuzu kuru değil. Yalnızca heyecanları büyük…

 

Burs parasıyla dünya nasıl gezilir


İsmail Sarı: Dil bilmek çok önemli elbette… Çok az da olsa dil bilirse en azından kendini ifade etme şansı bulur. Ancak yollara dil bilmeden çıkan insanlar da öylesine yabancı bir dünyada dil öğrenmek zorunda kalabiliyor. Şartlar sizi buna zorluyor mesela…Çalışabilmesi için dil bilmesi gerekiyor. Dil bilmiyorsa ne yapacak?

 

Serkan Ocak: Dil çok önemli. Biz mesela gazetede artık dil bilmeyen üniversiteliyi stajyer olarak bile almıyoruz. Herkes ya yurtdışına açılıp ya da kursa gidip dil öğrenmeli. Seyahate karar vermeden, bu kitabı okumadan ve hayatla ilgili plan yapmadan önce mutlaka dil sorununu çözmeliler. Bu çok önemli.

 

Biraz macerayı da sevmek lazım değil mi? Herkes çadırda kalamaz örneğin...

Serkan Ocak: Bu kitabın asıl çıkış nedeni insanlara ilham vermesiydi. Biz sadece bir gezi rehberi hazırlamadık. Gezinin nasıl olacağını da göstermek istedik. Bir kadın tekne otostopuyla dünyayı nasıl gezer? Çok ilginç değil mi? Ama var… Mesela bu nasıl oluyor? Bunu göstermek istedik. Türkiye’de dünya turu yapmak isteyenler hep bir destekleyici arıyor, ama batıda öyle değil. Ufak işler yaparak geziyorlar, para biriktirerek geziyorlar... Bu bir yaşam biçimi orada. Bizde ise yeni yeni oluşmaya başlamış.

Kaynak: (Hürriyet) - Hürriyet Editör:
Etiketler: Burs, parasıyla, dünya, nasıl, gezilir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı