Haber Detayı
14 Ekim 2018 - Pazar 13:17 Bu haber 5665 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere burs müjdesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erciyes Üniversitesi Akademik yılı açılışında konuştu. Burslarla ilgili açıklama yapan Erdoğan, lisans öğrencilerinin 500 lira burs alacağını açıkladı.
Gündem Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere burs müjdesi

Cumhurbaşkanı ErdoğanErciyes Üniversitesi Akademik Yıl Açılış  Töreni'ne katıldı. Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, üniversite öğrencilerine, akademik ve idari personeline yeni akademik  yılda başarılar diledi.

 

Kayseri'de bugün dolu bir gün yaşadıklarını ve Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar'ın desteğiyle yapılan caminin açılışını yaptıklarını anımsatan  Erdoğan, külliye olarak inşa edilen caminin, Kayseri'ye bir farklılığı  kazandırmış olacağını söyledi. 

 

Toplu açılış töreninde ise tek seferde toplam bedeli 1 katrilyon 640  trilyon lira olan 137 kalem eserin açılışını yaptıklarını dile getiren Erdoğan,  bu eserler arasında Erciyes Üniversitesinin Spor Bilimleri Fakültesi ek binası ve  antrenman salonlarının da bulunduğunu bildirdi. Erdoğan, tüm bu yatırımların  Kayseri’ye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

 

Kayseri'nin sanayide, ticarette ve üretimde Türkiye'nin lokomotif  şehirlerinden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, şehrin, hayırseverlerin  eserleri, müteşebbislerin ve kamunun yatırımlarıyla büyümeye, kalkınmaya ve  Türkiye'nin cazibe merkezlerinden biri olmaya da devam edeceğini söyledi.  Erciyes Üniversitesinin de bu süreçte şehrin ekonomik, ticari ve  kültürel hayatının gelişmesi için her türlü katkıyı vereceğine inandığını  vurgulayan Erdoğan, "Şu gerçeği hepimiz çok iyi biliyoruz; üniversitelerin destek  olmadığı, öncülük etmediği bir kalkınma hamlesinin hedefine ulaşması mümkün  değildir. Halktan kopuk, şehrinden kopuk, ülkenin ve milletin dertlerinden kopuk  bir üniversitenin ne kendisine ne de memlekete bir faydası olur." diye  konuştu.

Erciyes Üniversitesinin bu noktada rüşdünü ve başarısını ispat etmiş  bir kurum olduğunu  söyleyen Erdoğan, üniversitenin yıllardır akademik  çalışmaları yanında Kayseri'nin ekonomik ve sosyal hayatına da damga vurduğunu  ifade etti. 

 

Üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden birinin  Kayseri'de sergilendiğini belirten Erdoğan, "Erciyes Üniversitesi akademik  özgünlükten ve kaliteden taviz vermeden pratiğin yani gerçek hayatın bir parçası  olmaya daima önem vermiştir. Bu çabaların Kayseri'nin Orta Anadolu'nun bir üretim  üssüne dönüşmesinde, müteşebbislerimizin yurt dışına açılmasında büyük rolü  olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Üniversitemizin de destekleriyle Kayseri  sanayisi Anadolu kaplanları dediğimiz başarı hikayesine imza atmıştır." diye  konuştu.

 

Erciyes Üniversitesinin 53 bin öğrencisi içerisinde, 105 farklı  ülkeden bin 717 misafir öğrencisinin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Görüldüğü  gibi Erciyes Üniversitenin kalitesi sadece ülkemizde değil yurt dışında da gayet  iyi biliniyor. Uluslararası öğrencilerin üniversitemize yönelik ilgisinin sürekli  artmasını bunun bir tezahürü olarak görüyorum." dedi.

Şehirle kurduğu yakın ilişkinin üniversiteye de ciddi faydaları  olduğunu söyleyen Erdoğan, Erciyes Üniversitesine ait altyapı ve hizmet  binalarının çok önemli bir bölümünün Kayserili hayırseverler tarafından  yaptırıldığını bildirdi. Başbakanlığı döneminde bu eserlerin bir kısmının  açılışına katıldığını anımsatan Erdoğan, "Kayserili kardeşlerimiz, Erciyes  Üniversitesine 'bizim üniversitemiz' diyerek sahip çıktı ve destek oldu. Böylece  üniversitemiz, kısa zamanda ülkemizin önde gelen yüksek öğrenim kuruluşlarından  biri haline geldi. Bu kazanımın korunmasını da son derece önemli buluyorum.  Önümüzdeki süreçte üniversitemizin hem reel sektörle geliştirdiği iyi ilişkileri  hem Kayserili kardeşlerimizle tesis ettiği o gönül bağını daha da  kuvvetlendireceğine inanıyorum." dedi.

 

Ülke olarak son 16 yılda çok büyük bir dönüşüm yaşadıklarını, bu  dönüşümün sadece ekonomide, yatırımlarda, demokrasi ve siyasi temsilde değil  üniversitelerin standartlarında da pek çok başarıya imza attıklarını dile getiren  Erdoğan, "Son 16 yıldaki değişim sadece üniversite, öğretim görevlisi veya  öğrenci sayılarında gerçekleşmemiştir. Elbette bu alanlarda cumhuriyet  tarihimizin tamamında yapılanlardan kat be kat fazlasını 2002'den bu yana hayata  geçirdik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76 üniversiteden aldıkları üniversite sayısını,  206'ya çıkardıklarını, 2002 yılında 2,5 katrilyon lira olan yüksek öğretim  bütçesini 2018 yılında yaklaşık 28 katrilyon liraya yükselttiklerini, 2002'de 494  olan meslek yüksek okulu sayısını 996'ya, 171 olan yüksek okul sayısını 464'e  taşıdıklarını dile getirdi. Üniversite öğrencisi sayısını 1 milyon 656 bin 18'den bugün 7 milyon  616 bine ulaştırdıklarına dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

"Geçenlerde Almanya seyahatimde sordum, Şansölye bana şunu söyledi,  'yaklaşık 3 milyon üniversite öğrencimiz var' dedi. Bizim işte sayı bakın ortada,  neredeyiz, bizimki de yaklaşık 8 milyon. Belki keyfiyet kemmiyet meselesi,  tartışılabilir, ayrı bir konu. Yani bugün keyfiyette iyi değilsek bile yarın  inanıyorum ki keyfiyette de biz onları yakalayacak ve aşacağız. Bunu kimlerle  yapacağız? Hocalarımızla yapacağız. Onun için bizim güzel bir sözümüz var, 'eser  müessiriyle değerlidir.' Onun için hocalarımız da kendi değerlerini, eserleri  olan öğrencileriyle yükseltecektir. Bu konuda kendilerine büyük görev düşüyor."

 

ÖĞRENCİLERE BURS MÜJDE

Erdoğan, 16 yıl önce burs/kredi olarak ayda 45 lira verildiğini  hatırlatarak, ocak ayından itibaren lisans öğrencisine 500, yüksek lisans  öğrencilerine bin, doktora öğrencilerine bin 500 lira burs/kredi vermeye  başlayacaklarını söyledi. Bu yıl karşılıksız burs verilen öğrenci sayısının 150 bini bulduğunu  kaydeden Erdoğan, 2002'de günlük 50 kuruş olan yurtlarda kalan öğrencilerin yemek  yardımını toplamda günlük 12,5 liraya çıkardıklarını vurguladı.

Erdoğan, 3 bin 567 spor tesisi ve 286 gençlik merkezinde gençlerin  sosyal, kültürel gelişimi için her türlü imkanı sunduklarını belirterek, bütün bu  yatırımların üniversitelerin, öğrencilerin ve ailelerin omuzlarından çok ağır bir  yükü kaldırdığını dile getirdi.

 

"BİZ ÖĞRENCİYE ÜNİVERSİTEYİ ARASTMADIK, AYAĞINA GÖTÜRDÜK"

Asıl büyük değişimin üniversitelerin rolünde ve konumunda yaşandığına  dikkati çeken Erdoğan, "Uzun yıllar ülkemizde üniversiteler ya öğrenci  olaylarıyla ya da ideolojik dayatmalarla anılageldi. Özgürlüğün ve bilimsel  düşüncenin merkezi olması gereken kurumlar, daha çok yasaklarla, çatışmalarla,  ikna odalarıyla veya kapılarında gözyaşı döken başörtülü kızlarımızla gündeme  geliyordu." diye konuştu.

Öğrenciliğinin sağ sol çatışmalarının birçok üniversiteyi esir aldığı  kasvetli bir döneme denk geldiğini anlatan Erdoğan, aynı şehirden gelen, aynı  mahallede senelerce birlikte oynamış gençlerin siyasi kamplaşmanın kurbanı  olduğunu aktardı.

"Biz öğrenciye üniversiteyi aratmadık, üniversiteyi öğrencinin ayağına  götürdük." diyen Erdoğan, en büyük başarılarının bu olduğunu söyledi.

 

"SOKAKLARI SAKİNLEŞTİRMEK YERİNE KIŞKIRTMAYI YEĞLEDİLER"

"Hakkari'deki bir gencin Ankara'ya, İstanbul'a geldiğinde kalabileceği  bir yer var mı?" endişesini ortadan kaldırdıklarını belirten Erdoğan, Hakkari,  Kars, Ağrı, Şırnak'a üniversite kurduklarını anlattı.

 

Türkiye'nin 81 vilayetinde üniversitelerin olduğuna işaret eden  Erdoğan, şöyle devam etti:

"Herhalde bunları görmemek çok büyük nankörlük olur. 1980'de  Türkiye'yi darbe ortamına sürüklemenin hesabını yapanlar, bu planlarını hayata  geçirmek için 27 Mayıs öncesinde olduğu gibi olayların fitilini yine kampüslerden  ateşlediler. Besledikleri veya kandırdıkları provokatörler aracılığıyla  üniversite gençlerini birbirine düşürdüler. Ellerinde her türlü imkan bulunduğu  halde sokakları sakinleştirmek yerine kışkırtmayı yeğlediler. Olaylara müdahale  etmek yerine aylarca kendi ifadeleriyle darbe şartlarının olgunlaşmasını  beklediler. Darbe sonrasında da adaleti yine kendi ifadeleriyle bir sağdan bir  soldan asarak sağlayacaklarını düşündüler. Böylece milletin vicdanında çok uzun  yıllar kapanmayacak yaralar açtılar."

1980 öncesinde sahnelenen bu oyunun ilk kez yaşanmadığını ifade eden  Erdoğan, Türkiye'de daha sonra her 10 yılda bir tekrarlanacak antidemokratik  müdahale kapısını açan 27 Mayıs 1960 darbesi olduğunu vurguladı. Bu darbenin  siyasi tarihe kapkara bir leke olarak kazındığını dile getiren Erdoğan, 12 Eylül  darbesiyle 27 Mayıs darbesi arasında önemli benzerlikler bulunduğuna dikkati  çekti.

Merhum Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın asılmasıyla sonuçlanan  27 Mayıs darbesinin taşlarının, dönemin ana muhalefet partisiyle aynı zihniyete  sahip kimi rektörler tarafından döşendiğinin altını çizen Erdoğan, şunları  kaydetti:

"Dönemin ana muhalefet partisi sandıkta bileğini bükemediği Menderes'i  darbeyle alaşağı etmek için sokakları karıştırmak dahil her yola başvurmuştur.  Darbeden bir yıl önce Kayseri'de yaşanan hadisler bunun en çarpıcı örneğidir.  Dönemin ana muhalefet lideri, Kayseri'ye gerilimi düşürmek için değil, ateşe  benzin dökmek için gelmiştir. Nitekim Kayseri'deki olaylardan sonra diğer  illerimizde de benzer tezgahların devreye alındığını görüyoruz."

Erdoğan, 27 Mayıs öncesinde bir taraftan bunlar yaşanırken diğer  taraftan kimi üniversitelerin  darbeyi meşrulaştırmak için adeta seferberlik ilan  ettiklerini anlatarak, şöyle dedi:

 

"1960 darbesiyle başlayan bu kötü gelenek, ne yazık ki hem 12 Mart  muhtırasında hem 12 Eylül darbesinde hem de 28 Şubat müdahalesinde birçok  üniversitemiz tarafından sürdürülmüştür. Özellikle 28 Şubat döneminde mevcut  hükümeti devirmek için oluşturulan beşli çeteye, daha sonra ana muhalefet  partisinin de milletvekilliğini yapmış olan kimi profesörlerin verdikleri destek  hiçbir zaman unutulmayacaktır. Bu sözde akademisyenler, sadece darbe  çığırtkanlarına destek vermekle kalmamış kendileri yönetici oldukları  üniversiteleri adeta Nazi kamplarına çevirmişlerdir."

 

"UZAYA FÜZE GÖNDERDİNİZ DE BAŞÖRTÜSÜNE Mİ TAKILDI?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite girişlerine kurulan ikna odaları,  kılık kıyafetinden dolayı kapı dışarı edilen öğrencilerin, dereceye girip ödül  almaya hak kazandığı halde ağzı kapatılarak sahneden indirilen genç kızların  görüntülerinin o dönemin utanç sahneleri olarak hafızalara kazandığını söyledi.

Birincilikle okulunu bitiren bir kıza diplomasının verilmemesine  ilişkin Erdoğan, "Bu yenilir yutulur bir iş mi? Bu katlanılır bir iş mi? Neymiş,  başında başörtüsü varmış. İşte bu millet, bunları affetmedi ve affetmeyecek. Siz,  uzaya füze gönderdiniz de başörtüsüne mi takıldı? Bu nasıl bir yaklaşımdır?"  sözlerine yer verdi.

Okulunda birinci olan bir kızın tekme tokat sahneden indirilmesini bir  baba olarak kabullenmesinin mümkün olmadığını, aynı şeyleri annelerin de  yaşadığını belirten Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu:

"Buradaki hocalarımızın o sıkıntılı dönemlere ya öğrenci ya da genç  bir akademisyen olarak yakinen şahit olduklarını düşünüyorum. Türkiye'nin son 16  yılda bu kara günlerin izini silmesini demokrasimiz adına çok önemli görüyorum.  Hem mesleğinin onurunu koruyan akademisyenlerimiz hem de üniversite kapılarında  gözyaşı döken evlatlarımız üzerinde ağır bir travma bırakan o günler hamdolsun  artık tarihe karışmıştır."

Kızının, ülkesinde başörtülü olduğu için okuyamadığını hatırlatan  Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Bu ne büyük çelişkidir? Bana diğer ülkelerin liderleri, 'Niçin senin  kızın burada?' dediklerinde 'Başörtüsünden dolayı benim ülkemde okuyamadı.'  dediğimde bana o liderler, 'Nasıl olur?' diye sordular. 'Maalesef böyle.' dedim.  'Sizin ülke Müslüman değil mi?' dediler, 'Halkı Müslüman.' dedim. Başka bir şey  diyemedim.

Üniversiteleri bilim ve araştırma yerine vesayetin ideoloji üretim  merkezleri olarak gören zihniyeti hep birlikte çöpe attık. Türkiye son 16 yılda  sadece ekonomide, eğitimde, sağlıkta, altyapıda, üst yapıda değil aynı zamanda  üniversitelerimizin özgürleşmesinde de büyük bir devrime imza atmıştır. Açık ve  net ifade ediyorum, nasıl şafağın ışıkları gecenin karanlığına alışmış gözleri  kamaştırırsa yeni Türkiye'nin aydınlığı da bu karanlık dönemlerden nemalanan  çevreleri rahatsız ediyor."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yıllardır  üniversiteleri baskıcı, jakoben hatta faşist ideolojilerine payanda yapanlar,  bizim dönemimizde üniversitelerin asli hüviyetlerine kavuşmasından çok ciddi  rahatsızlık duyuyorlar. Dikkat edin, politikalarımızı yerden yere vuran  çevrelerin bizden evvel üniversitelerin darbe süreçlerinde oynadığı role ilişkin  tek bir eleştirileri dahi yoktur." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erciyes Üniversitesi Akademik Yıl Açılış  Töreni'nde yaptığı konuşmada, daha 10-15 yıl öncesine kadar üniversitelerin  bilimsel araştırma yapmak yerine öğrencilerin kılık kıyafetiyle uğraşması  konusunda herhangi bir serzeniş duyulamayacağını belirtti.

Erdoğan, "Bunların kimi üniversiteleri adeta marjinal örgütlerin  eğitim kampına dönüşmesinden rahatsızlık duyduğunu da göremezsiniz. Bunların  akademik hayatımızdaki çoraklığı nasıl gidereceğimize dair bir teklifine de  rastlayamazsınız. Çünkü bunların varoluş gayesi akademik tekamül değil, ait  oldukları planların tetikçiliğini yapmaktır." diye konuştu.

En büyük rahatsızlığın da senelerdir pervasızca kullandıkları  imtiyazları kaybetmelerinden kaynaklandığını ifade eden Erdoğan,  tahammülsüzlüklerinin asıl sebebinin bu olduğunu kaydetti.

 

"TÜRK ÜNİVERSİTELERİ, EN GÜÇLÜ DÖNEMLERİNİ YAŞIYOR"

Siyasi edebi, entelektüel ahlakı bir tarafa bırakarak, saldırmalarının  nedeninin de aynı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Biz, elbette dünyaya, marjinal  ideolojilere adeta at gözlüğünden bakan bu çevreleri nazarı dikkate almadık  almıyoruz. Türk üniversitelerinin tarihlerinin en özgür, en bağımsız, en güçlü  dönemlerini yaşadıklarını gayet iyi biliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında uygulamaya konulan tedbirlerin,  üniversitelerin terör muhiplerinden arındırılmasına katkı sağladığını bildiren  Erdoğan, hiçbir medeni devletin terörün üniversitelerde mayalanmasına müsaade  etmeyeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DAEŞ ve El Kaide sembolleriyle koridorlarının  doldurulduğu hiçbir batı üniversitesi bulamazsınız. Berlin veya Paris'te terör  eylemi sırasında hayatını kaybeden teröristler için anma merasimleri düzenlenen  üniversitelere rastlamayamazsınız. Çünkü dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde  terör propagandası yapmak, fikir ve düşünce özgürlüğü olarak kabul edilmez. Hele  hele terör savunuculuğunu, devletin kendisine sağladığı imkanlarla yapmak, hiç  kimsenin hakkı da değildir, haddi de değildir." dedi.

Erdoğan, zihnini Pensilvanya şarlatanına zimmetleyenlerle hendek ve  çukur terörünü kutsayanlara karşı yaptırımlar uygulandığını belirterek, "Belli  ideolojik kimliklerin, belli üniversiteleri esir aldığı çarpık yapının kısmen  hala sürdüğünün farkındayız." ifadesini kullandı.

Bu durumun zamanla değişeceğine inandığını ve üniversitelerin adı gibi  evrensel kimlik taşıması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bir üniversiteyi aynı  dünya görüşünün renklerine boyamak, adı üniversal, yani evrensel olan bir kuruma  yapılabilecek en büyük kötülüktür." değerlendirmesinde bulundu.

Her alanda olduğu gibi üniversitelerde de tek tipçiliğe karşı  olduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal farklılıkların  üniversitelere yansımasına çok büyük önem verdiklerini bildirdi.

"MAZERET ÜRETEREK BAŞARI YAKALANMAZ"

Türkiye'nin tüm renklerinin, zenginliklerinin üniversitelerde olması  gerektiğine işaret eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şiddete bulaşmadığı, terörü kutsamadığı sürece ne kadar aykırı ne  kadar rijit olursa olsun her görüşe üniversitelerimizde yer vardır, yer  olmalıdır. Diğer türlü, üniversitelerimizin akademik başarı skalasında yükselmesi  de mümkün değildir. Hayatın her alanında başarının anahtarı sıkıntılar,  zorluklar, yokluklar karşısında yılmadan hedeflerimiz doğrultusunda yürümeyi göze  almaktır. Engellere yoğunlaşarak, bahanelere sarılarak, mazeret üreterek başarı  yakalanmaz. Bu en kolay olanıdır. Asıl mesele yeise düşmeden, Allah'ın yardımına  güvenerek, sorumluluklarımızı bihakkın yapmak, zoru kolay kılacak güçlü bir  iradeye sahip olmaktır. İşte biz son 16 yılda bunu başardık."

Geceyi gündüze katarak önce hayalleri hedeflere, sonra hedefleri de  gerçeğe dönüştüklerini bildiren Erdoğan, bir an olsun karamsarlığa, ümitsizliğe  kapılmadıklarını, eski Türkiye sevdalılarının menfi propagandalarına kulak  asmadıklarını aktardı.

Milletin kendilerine verdiği emaneti, sokak çapulcularına, ihanet  çetelerine, terör örgütünün vandallarına teslim etmediklerini kaydeden Erdoğan,  "İstiklal Marşı şairimizin şu veciz ifadelerini kendimize rehber kıldık, 'Allah'a  dayan saye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.'"  diye konuştu.

 

"NE MASAYI NE ARAZİYİ BİRİLERİNE BIRAKARAK BU MÜCADELE SÜRDÜRÜLMEZ"

Erdoğan, hakka inandıklarına, halka güvendiklerine, doğru bildikleri  yolda emin adımlarla ilerlemenin mücadelesini verdiklerine işaret etti.

Bugün Türkiye'nin, 16 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak bir ülke  konumunda olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

"Suriye'den Irak'a kadar bölgesel meselelere müdahale eden, bekası  için gereken her türlü tedbiri uygulamaya koyabilen bir ülkeyiz ve masadayız,  aynı zamanda arazideyiz. Ne masayı ne araziyi birilerine bırakarak bu mücadele  sürdürülmez. Ancak geldiğimiz aşamayı asla yeterli görmüyoruz. Türkiye bulunduğu  konum itibarıyla küçük düşünerek, içe kapanarak, 'Küçük olsun ama benim olsun'  anlayışıyla yoluna devam edemez. Standartlara uyan değil, standartları  belirleyen, bilgiyi tüketen değil üreten, takip eden değil takip edilen bir ülke  olmak zorundayız. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmede devlet ve millet olarak bize  güç verecek destek olacak müesseselerin başında üniversiteler geliyor. Biz  üniversitelerimizin adını başka şeylerle değil, bilim, sanat ve kültür hayatına  yaptığı katkılarla duyurmasını istiyoruz. Kayseri'nin son 40 yılına damga vuran  Erciyes Üniversitemizin bu konuda da öncülük edeceğine inanıyorum."

 

Kaynak: Milliyet

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan eserlerin hayırlı olması  temennisinde bulundu, üniversitenin mensuplarına ve öğrencilere yeni akademik  yılda başarılar diledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'dan, öğrencilere, burs, müjdesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı