Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 10:36 Bu haber 3471 kez okundu
 
Doktora öğrencilerine 4 bin 500 TL burs
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Sanayimizde ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağı artık üniversite-sanayi işbirliğiyle yetiştirilecek. Program için son başvuru tarihi 28 Eylül” dedi. Sanayi Doktora Programı kapsamında öğrencilere eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 TL burs verilecek.
Eğitim Haberi
Doktora öğrencilerine 4 bin 500 TL burs

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planı çerçevesinde ilan edilen ‘Sanayi Doktora Programı’na başvuruların 28 Eylül’de sona ereceğini açıkladı. Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının artık üniversite-sanayi işbirliğiyle yetiştirileceğini belirtti.

TÜBİTAK Sanayi Doktora Programı kapsamındaki öğrenciler, eğitimleri süresince ayda 4 bin 500 lira burs ve doktora sonrasında istihdam desteği alabilecek. Böylece program kapsamında özel sektörde daha fazla araştırmacı istihdam edilmesi teşvik edilecek. Bu sayede hibe ve yatırım destekleriyle hedeflenen teknolojik dönüşümün sağlanması ve değer zincirinde istenilen seviyelere ulaşılması için kritik önem arz eden insan kaynağının, nicelik ve nitelik olarak iyileştirilmesi sağlanacak. Söz konusu amaç doğrultusunda firmaların ihtiyaçları merkeze alınacak, firmalarla işbirliği içinde kritik doktoralı insan kaynağının yetiştirilmesine imkan tanınacak.

Sanayi Doktora Programı çağrısına yurtiçinde doktora eğitimi veren devlet veya vakıf üniversiteleri, ilgili kanun kapsamında yeterlik almış araştırma altyapıları ve özel sektör kuruluşlarının işbirliğiyle başvuru yapılabilecek. Kanun kapsamındaki Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle teknoparklar bünyesindeki sermaye şirketleri ve özel sektör kuruluşları projeye dahil olabilecek. Başvurular “e-bideb.tubitak.gov.tr” adresinden yapılabilecek.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör:
Etiketler: Doktora, öğrencilerine, 4, bin, 500, TL, burs,
Yorumlar
Haber Yazılımı