Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 10:14 Bu haber 5494 kez okundu
 
‘Düğüne Yapılan Masraf Arttıkça Boşanma İhtimali De Artıyor’
Yapılan çalışma, çiftlerin düğün için ne kadar çok harcama yaparsa boşanma ihtimallerinin de o denli arttığını ortaya koydu.
Yaşam Haberi
‘Düğüne Yapılan Masraf Arttıkça Boşanma İhtimali De Artıyor’

 

Düğün planlamak son derece maliyetli olabilir, ancak iyi bir haberimiz var; düğün maliyeti ne kadar düşük tutulursa çiftlerin boşanma ihtimali de o kadar azalıyor.Evlilik hazırlıklarına ilham vermesi için alınan dergiler ve mücevher katalogları her ne kadar peri masalı gibi bir düğünün gerekliliğini vurgulasa da, yapılan çalışmalar uzun ömürlü bir evlilik arzulayanlar için tam tersini kanıtlar nitelikte.

Ekonomi profesörü Andrew Francis-Tan ve Hugo M. Mialon, 3 bin evli çift üzerinde yaptıkları araştırma ile boşanmaya yol açan bazı karakteristik özelliklerin olduğunu duyurdu.Araştırmaya göre en dikkat çekici bulgulardan biri, yüzüğe harcanan paranın ve masraflı bir düğünün evliliğin süresini olumsuz yönde etkilediği.

Yüzüklerle ilgili olarak yapılan araştırmanın sonuçlarına göre yüzüğe ne kadar para harcanırsa boşanma ihtimalinin de o kadar artması söz konusu. Özellikle rakam 2 bin dolar (güncel kurla yaklaşık 10 bin TL) ve üzerine çıktığına.

Yüzüğe 2 bin ila 4 bin dolar arası harcama yapan erkek deneklerin boşanma eğiliminin 500 - 2 bin dolar arası harcayanlara göre 30 daha fazla olduğu gözlemlendi.

Aynı bulgular düğünler için de geçerli. Bin dolardan az harcanan düğünler bu oranları olumlu yönde etkiliyor. 20 bin doları aşan harcamalarda ise kadın deneklerin boşanma ihtimali 60 artıyor.Bilim insanlarının boşanma üzerinde yapılan araştırmada elde ettiği bir diğer bulgu ise dış görünüşün evlilik kararı alanlar açısından önemi.

Prof. Mialon: “Partnerlerin dış görünüşü evlilik kararında etkili olduğunda, evliliğin ömrü kısalıyor.”

Neyse ki, evlilik ritüelini özel kılmak için yapılan her harcama negatif etki yaratmıyor.

Yüzük ve düğün masraflarının evliliğin ömrü üzerinde negatif etki yaratmasına rağmen araştırmacılar, balayı için yapılan harcamaların düşük boşanma oranlarıyla kayda değer şekilde ilişkili olduğunu buldu.

Düğünde savurganlık yapmak yerine, parayı güzel bir balayı tatiline harcamak bu durumda çok daha yararlı görünüyor.

 

https://www.independent.co.uk/life-style/love-sex/wedding-cost-marriage-divorce-ring-how-much-price-study-a8435646.html
Çeviren: Gülbüke Kınay

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Düğüne, Yapılan, Masraf, Arttıkça, Boşanma, İhtimali, De, Artıyor’,
Yorumlar
Haber Yazılımı