Haber Detayı
17 Haziran 2018 - Pazar 01:01 Bu haber 38291 kez okundu
 
Editörden: Yeni Başlayanlar İçin Literatür Taramanın Püf Noktası
İnternette alanınızla ilgili makale, kitap vb. literatüre nasıl ulaşacağınıza dair bir araştırma yaptığınızda genellikle “literatür taraması nasıl yapılır?” adı altında taramanın nerden yapılacağından (Google scholar, web of science, ProQuest vb.) bahsedilir. Yani aradığınız literatürleri balık varsayarsak balık tutmayı öğretmekten çok insanların eline olta tutuşturulmaktadır. Ne demek istediğimizi yazının devamında bulacaksınız!
Eğitim Haberi
Editörden: Yeni Başlayanlar İçin Literatür Taramanın Püf Noktası

Genellikle literatür taramasına seminer, tez çalışması ya da makale yazımı sırasında ihtiyaç duyarız ancak çoğu zaman ihtiyacımız olan kaynaklara ulaşmakta zorlanırız. Hepimizin bildiği üzere literatür taramasını genellikle “Google Scholar” üzerinden yapmaktayız. Her ne kadar büyüklerimiz (hocalarımız) literatür taramasını web of science üzerinden yapmamız gerektiğini söylese de benim tercihim genellikle “Google Scholar”dır.

Bunun nedeni şöyle açıklayabiliriz;

İnternetteki tüm verileri düşünelim; internet siteleri, kişisel bloglar, sosyal medya verileri, online kitaplar vs. vs. ve tüm bu dijital veriler içerisinden bizim için önemli olan bir şeyi arıyoruz diyelim: aradığımız veriyi bulmak için genellikle bir arama motoru kullanırız (Google, Yandex, Yahoo vb). Bu arama motorları aradığımız veriyi bulmak için tüm veriler arasında bir arama yapar ve istediğimiz veriyi ya da istediğimiz veriye en yakın olanları bizim için sıralarlar. Google Scholar ise aradığımız veriyi (literatürü) veri çöplüğü içerisinde yer alan; kongre makaleleri, online tezler, kitaplar, teknik raporlar, profesyonel topluluklar ve üniversite arşivlerin yanı sıra internette yer alan tüm makaleler içerisinden seçer ve aradığınız veriyi ya da ona en yakın olanını sıralar. Web of science da aslında Google scholar gibi bir ara yüzdür ve aramalarını internette dizinlenen akademik yayıncıların (Elsevier, Springer, Taylor and Francis vb.) arşivlerinde gerçekleştirir. Ayrıca web of science’a kişisel erişim için üyelik gerekmekte ya da üniversiteler gibi erişim üyeliği bulunan kurumların ağlarından ulaşım sağlayabilirsiniz. Kısacası web of science da daha kaliteli bir arşiv içerisinde arama yaparsınız ancak aradığınız veri ya da kaynak üzerine yapılmış bir tezi, alınan bir patenti gözden kaçırabilirsiniz.

Konumuza geri döner isek; aradığımız literatüre ulaşmanın püf noktası anahtar kelimelerdir!

 “- E heralde!” dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle sakin olmanızı ve yazının akademik anlamda henüz tarama yapan kişiler için yazıldığını bilmenizi isterim, ancak farklı bir bakış açısı kazanmanız belki de bu alanda acemi olan kişilere literatür taramasını anlatmanızda örnek dağarcığınızı arttırabilir. Bu nedenle lütfen okumaya devam ediniz!

 

Anahtar Kelimeler Nelerdir?

 

Literatür taramasında karşımıza iki tip anahtar kelime çıkmaktadır. Bunlardan birincisi makalenin sahip olduğu anahtar kelimelerdir. Bu kelimeler çalışmayı en basit şekilde temsil eden kelimelerden oluşur ve çalışmanın başlığında yer alan kelimelerden genel olarak farklı kelimeler olması istenir. Literatür taramada bizim için ikinci tip diye tabir edeceğimiz anahtar kelimeler vardır ki; bunlar genellikle makalenin bulunduğu web sayfasının görünmeyen kısmında (kodlamasında) yer alan ve sayfayı temsil eden anahtar kelimelerdir. Bunlar ilgili sayfaya kodlayıcılar yani sayfayı oluşturan kişiler tarafından yazılır ve arama motorlarında o sayfanın görüntülenmesini sağlayan kelimelerdir. Bu kelimeler makalede yer alan anahtar kelimelerden, başlıkta yer alan kelimelerden ya da her ikisinden oluşabilir. Dolayısıyla aradığımız aslında makaleden çok makalenin yer aldığı web sayfasıdır. Bu sayfalara ulaşmak için ise sayfaların dijital olarak nasıl istiflendiğini basit olarak bir örnekle anlatalım.

 

Örneğin internette yer alan kutu renk ve numaraların etiketlendiği dijital veri çöplüğümüz aşağıdaki şekil olsun. Google Scholar ara yüzümüze “Renkli Kutular” yazdığımızda aslında aradığımız şey hakkında çok fazla şey ifade etmemiş oluruz. Bu durumda sık ziyaret edilen ve çoğunlukla taranan kutucuklar ön sırada olmak üzere tüm renkli kutucuklar sıralanır. Bu durumda elinizde bir sürü gereksiz veriler de olur ki, her birini kontrol etmeniz oldukça zamanınızı alır.

 

Arama motoruna biraz daha bilgi ya da birkaç anahtar kelime daha yazdığımda örneğin; “Pembe kutu”. Bu durumda sıralama pembe renkli kutularla oluşturulacak ve sıralama bu defa pembe kutular içerisinde sık ziyaret edilenler ve çok arananlar üst sırada olacak şekilde yapılacaktır. Bu şekilde anahtar kelimemizi değiştirerek hedefimize ulaşma oranımızı 6 kat arttırmış ya da arama sonuçlarımızı 6 kat daraltmış olduk. Ancak hala istediğimiz kaynaklara ulaşmamız için sonuçlar 4 kat daha daraltmamız gerekebilir.

 

Bu defa anahtar kelime olarak Kutu Pembe 4 yazalım. Arama sonuçları anahtar kelimelere baktığımızda önce kutuları veri çöplüğünden çağıracak, sonra pembe olanları ve en sonunda 4 numaralı pembe kutucukları kendi içerisinde sıralayacaktır. Sonunda hedefimize ulaştık!

Peki her bir renk kümesini ayrı bir bilim dalı olarak düşünsek ve anahtar kelimelerimizi 4 Numara Kutu deseydik ne olurdu?

Cevap: Elinizde 6 farklı bilim dalına ait 4 sayısını içeren milyonlarca çalışma!

 

Sonuç Olarak!

 

Literatür taraması yaparken hangi anahtar kelimelerin aradığınız çalışmalara verilebileceğini göz önünde bulundurun! Püf noktası ise seçtiğiniz kelimeleri genelden özele doğru sıralayarak ortalama 3 tanesini arama motoruna yazınız. Faydalı olması dileğiyle…

 

Mehmet Tütüncü (Akademik ve Bilimsel Haber Danışmanı)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Editörden:, Yeni, Başlayanlar, İçin, Literatür, Taramanın, Püf, Noktası,
Yorumlar
Haber Yazılımı