Haber Detayı
29 Temmuz 2013 - Pazartesi 12:54 Bu haber 2365 kez okundu
 
Ehliyet alanlar sertifikalı ilk yardımcı olacak
Her yıl binlerce cana mal olan trafik kazalarının önlenmesi için yeni stratejiler uygulamaya konulacak. Bu kapsamda sürücü kurslarında sertifikalı ilk yardımcılar yetiştirilecek
Sağlık Haberi
Ehliyet alanlar sertifikalı ilk yardımcı olacak

Strateji planında sürücü kurslarında sertifikalı ilk yardımcı yetiştirilmesi, karayolları ile otoyollarda helikopter ambulanslar için pistler oluşturulması, eğitici kampanyalar düzenlenmesi gibi başlıklar yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ali Coşkun, ilk yardım eğitimlerinin geliştirilmesini hedeflediklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Sürücü kurslarında ilk yardım eğitimi verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüyoruz. Eğer önerimiz kabul edilirse okul yaşamında verilen ilk yardım derslerinin üstüne birşeyler ekleyip müfredatı tamamlamak istiyoruz. Böylece sürücü kurslarında sertifikalı ilk yardımcı yetiştirilecek."

Coşkun, alt yapının geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında da karayolları ve otoyolların çevresinde helikopter ambulanslar için iniş kalkış alanları oluşturulacağını söyledi.

Kıyı şeridindeki yerler için ise deniz ambulanslarının sayısının artırılacağını vurgulayan Coşkun, trafik kazalarının azaltılmasına yönelik önlemlerin, ilk etapta pilot il olarak seçilen Ankara ile Afyonkarahisar'da hayata geçirildiğini ve hem Türkiye genelinde hem de belirlenen bu iki ilde ölüm oranlarında azalma meydana geldiğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Her, yıl, binlerce, cana, mal, olan, trafik, kazalarının, önlenmesi, için, yeni,
Yorumlar
Haber Yazılımı