Haber Detayı
06 Şubat 2018 - Salı 23:24 Bu haber 1822 kez okundu
 
Falcon Heavy fırlatışını canlı yayınla izleyin!
SpaceX’in en büyük roketi Falcon Heavy, 6 Şubat saat 23:45’de ilk kez fırlatılarak Mars’a doğru yolculuğuna başlayacak.
Teknoloji Haberi
Falcon Heavy fırlatışını canlı yayınla izleyin!

İnsanlığı Mars’a gönderme misyonunun en önemli rol oynayıcılarından birisi olan Falcon Heavy roketinin kalkışı bugün yani 6 Şubat’ta gerçekleşecek.

Eğer bir problem olmazsa, Türkiye saati ile 23:45’de gerçekleştirilecek kalkışın ardından Elon Musk’ın kendi kişisel Tesla Roadster aracı Mars’a doğru yolculuğa çıkacak.

Roket, 3 iticiden oluşuyor. Kalkıştan belli bir süre sonra, sağ ve solda bulunan iticiler ana gövdeden ayrılarak Dünya’ya alçalmaya başlayacak. SpaceX ekibi, iki iticiyi de daha sonra tekrar kullanmak için dik bir şekilde indirmeye çalışacak.

Bu esnada uzayda hız kazanmaya devam eden Falcon Heavy roketinin son iticiside, yakıtının bitmesi ardından Dünya’ya alçalmaya başlayacak. Ve SpaceX, onu da dik bir şekilde indirmeyi deneyecek.

Oldukça küçülen roketin en son aşamasının motoru, Roadster aracının Dünya yörüngesinden çıkarak Mars’a doğru bir yörünge çizmesi için belli bir süre boyunca ateşlenecek. Daha sonrasında roketin başındaki kapaklar açılacak ve Elon Musk’ın kişisel Tesla Roadster aracı roketten ayrılarak, Mars’a doğru yolculuğuna başlayacak.

Araç, saatte 11 km hız ile 400 milyon km yol gidecek.

Kalkışı canlı olarak http://www.spacex.com/webcast adresinden izleyebilrsiniz.

Türkçe olarak https://www.youtube.com/watch?v=yG-9XIIELk4 adresinden izleyebilirsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Falcon, Heavy, fırlatışını, canlı, yayınla, izleyin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı