Haber Detayı
26 Ağustos 2016 - Cuma 13:55 Bu haber 5669 kez okundu
 
FETÖ GOܒde Nasıl bitecek?
GOܒnün sadece ‘en iyi devlet üniversiteleri’ sıralaması değil ‘akademik başarı’ sıralamasında da beklenen yükselişi yakalayamamasında 15 Temmuz sonrası yaşanan istifa, açığa alma, gözaltı ve tutuklamaların ortaya çıkardığı ‘FETÖ yapılanması’ tablosunun etkisi merak konusu oldu. Son operasyonlardan anlaşıldığı üzere FETÖ yapılanmasının önüne geçemediği görülen Üniversite yönetiminin bu süreç sonrası nasıl bir yol izleyeceği ise önümüzdeki süreçte belli olacak
Gündem Haberi
FETÖ GOܒde Nasıl bitecek?

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulu olan ve yükseköğretim kurumlarının akademik başarılarını değerlendirip, bilimsel metodlarla puanlayarak sonuç alan URAP’ın en iyi devlet üniversiteleri sıralamasında 95 devlet üniversitesi arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, 2015-2016 yılı değerlendirmesinde 31. sırada yer aldı.

2014 sıralamasında 30., 2013’te 19., 2012’de 25., 2011’de 26. Ve 2010 yılında 36. Sırada yer alan GOÜ’nün son 5 yıllık başarı grafiğine bakıldığında özellikle 17-25 Aralık sürecinin yaşandığı 2013 yılında 19. Sıradayken 2014’te 11 sıra gerileyerek 30 sıraya düşmesi, 2015’de ise 1 sıra daha inerek 31. Sıraya düştüğü gözlendi.

GOÜ’nün Sadece ‘en iyi devlet üniversiteleri’ sıralaması değil ‘akademik başarı’ sıralamasında da beklenen yükselişi yakalayamamasında 15 Temmuz’da FETÖ\PDY’nin kalkıştığı darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma kapsamında yaşanan istifa, açığa alma, gözaltı ve tutuklamaların ortaya çıkardığı ‘FETÖ yapılanması’ tablosunun etkisi merak konusu oldu. Daha önce birçok haberimizde, Üniversite Yönetimindeki paralel yapılanmadan mobbing gören akademisyenlerin üniversiteyi terk ederek başka illere gitmek zorunda kaldığını belirtmiştik. O süreçte, üniversitenin akademik kadrosunda yaşanan kan kaybına sessiz kalan GOÜ Yönetiminin, bundan sonra izleyeceği yol merak ediliyor.

 

15 TEMMUZ SONRASI YÖK KARARIYLA DEKANLAR İSTİFA ETMİŞTİ

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası YÖK kararı ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ali Altuğ Bıçakcı,  Eğitim Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ali Açıkel,  Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Hanifi Vural,  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı (V.)  Prof. Dr. Hanifi Vural,  Hukuk Fakültesi Dekanı (V.)  Prof. Dr. Mustafa Şahin,  İlahiyat Fakültesi Dekanı (V.)  Prof. Dr. Mücahit Eğri,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Salih Barışık,  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Sefa Tarhan,  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı (V.)  Prof. Dr. Ali Altuğ Bıçakçı,  Tıp Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Ertan Bülbüloğlu ve  Ziraat Fakültesi Dekanı  Prof. Dr. Mehmet Ali Sakin'den sonra önceki gün de GOP Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kenan Kara, Genetik ve Moleküler Bölüm Başkanı İskender Parmaksız, İstatistik Bölüm Başkanı Mustafa Demirci ve Eğitim Bilimleri Başkanı Reçep Koçak görevlerinden istifa ettirilmişlerdi.

 

ARDINDAN AÇIĞA ALMA, GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR YAŞANDI

Ardından operasyon kapsamında 'Fethullah Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması' ile bağlantılı veya örgüte destek ya da yardımcı olduğu şüphesi ile 17'si akademik, 5'i idari olmak üzere toplam 22 personel açığa alınmıştı. Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerinin GOÜ’de çalışan bazı öğretim üyeleri ve çalışanlara yönelik operasyonda 17’si akademik 4 idari personel olmak üzere 21 kişiyi gözaltına alınmış, bu 21 kişiden 10’u adliyeye sevk edilmişti. Operasyon kapsamında 19 kişi tutuklanmış, 3'ü adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.  Soruşturma kapsamında GOÜ’de bu güne kadar yaklaşık 100 kişinin açığa alındığı öğrenildi.

 

“BÜYÜKŞEHİRLERDEKİ ÜNİVERSİTELERDEN SONRA İLK 5’TEYİZ”

GOÜ’deki paralel yapılanmaya yönelik iddialar konuşulurken Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, dün AA’ya yaptığı açıklamada; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, tarafından açıklanan TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralamasında üniversitenin 42. Sırada yer almasını değerlendirdi. Rektör Şahin, Üniversitelerinin büyükşehirdeki üniversitelerden sonra ilk 5 içinde yer aldığına dikkat çeken Şahin, "152 üniversitenin hesaplamalara dahil edildiğini ve ilk 50 de yer alan üniversitelerin 2/3 ünün İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan üniversitelerden, geriye kalanların ise birkaçının büyükşehir olmayan Anadolu'daki şehirlerden. Üniversitemizin önümüzdeki yıllarda daha üst sıralarda yer almasını hedefliyoruz." diye konuştu.

 

“TOKAT’IN VE BÖLGENİN GELİŞMESİNE KATKI SUNACAK”

GOÜ'de Tekonopark'ın bulunduğunu anlatan Şahin, şunları kaydetti: "Tokat'ta son yıllarda Gaziosmanpaşa Üniversitesinin öncülüğünde Tekonopark’ın faaliyete geçmesi, Üniversitemizde Teknoloji Transfer Ofisi ve Bilimsel ve Teknolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi gibi birimlerin kurulması ile AR-GE altyapısı iyileştirildi. Girişimcilik ve yenilikçilik farkındalığı oluşturmak için projeler hayata geçirildi, kurumlar ile uyum içinde kamu üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi için faaliyetler yürütüldü. Bunların ilimiz ve bölgemizin gelişmesine önemli katkıları olacak."

 

 


HABER: MİHRİBAN KOÇAKER - SIRRI SÜRER

 Kaynak: http://www.tokathaber.com.tr/feto-gou-de-nasil-bitecek/7916/

Kaynak: Editör:
Etiketler: GOܒnün, sadece, ‘en, iyi, devlet, üniversiteleri’, sıralaması, değil, ‘akademik
Yorumlar
Haber Yazılımı