Haber Detayı
07 Eylül 2018 - Cuma 12:53 Bu haber 4700 kez okundu
 
Gelecek 20 yıl insanlığa neler getirecek?
Dünya teknolojik olarak çok hızlı bir gelişim sürecinden geçiyor ve teknoloji insanların ona uyum sağlamasını beklemeden hızla ilerlemeye devam ediyor. Teknolojinin ve dijitalleşmenin gün geçtikçe büyümesi günlük hayatımızı, iş süreçlerimizi ve alışkanlıklarımızı çok yakın zamanda kökten değiştirebilir.
Gündem Haberi
Gelecek 20 yıl insanlığa neler getirecek?

Demokrasi dijitalleşecek

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör 20 yıllık zaman diliminde teknolojinin etkisiyle insan yaşamında yerini alacak ve günlük alışkanlıkları dönüştürecek gelişmeleri şu şekilde sıraladı... Demokrasi dijitalleşecek... Kimlik doğrulama, güvenlik ve güvenilirlik gibi nedenler dolayısıyla internetten oy kullanma henüz yaygınlaşmış değil. Bu kaygıların hepsi gelecekte çözülecek, yeni nesil seçmenler, tek tıklamayla internetten oyunu kullanabilecek. Demokrasi dijitalleşirken e-oylama her yerde olacak.

 

Demokrasi dijitalleşecek

 

Evlerin dijital güvenliği önem kazanacak

Gelişimini 20 yıl gibi kısa bir sürede büyük yollar kat ederek tamamlayan nesnelerin interneti, gelecekte çok daha farklı noktalarda kendisini göstermeye başlayacak. Teknolojinin hızla yol aldığı bu dönem içerisinde aklın alamayacağı şeyleri uzaktan görmek, dinlemek, yorumlamak ve kontrol etmek mümkün bir hale gelecek. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra sahip olunan nesneler ve özellikle evler güvenlik ihlallerine açık olacak. Evlerin dijital güvenliği önem kazanacak; tıpkı bilgisayarların virüslere ve hacker'lara karşı korunması gibi, ev koruma sistemleri de günlük hayatın parçası haline gelecek.

 

Evlerin dijital güvenliği önem kazanacak

 

Hyperloop sayesinde ulaşım kolaylaşacak

Toplu taşımacılıkta yeni rüya olarak tanımlanan Hyperloop projesi sonlandığında iki nokta arasındaki mesafenin en hızlı şekilde kat edilmesini sağlayacak. Gelecekteki toplu ulaşım alışkanlarını tamamen değiştirecek Hyperloop, çevresel koşullardan ve iklim şartlarından etkilenmeyecek.

 

Hyperloop sayesinde ulaşım kolaylaşacak

 

Sanal gerçeklik gündelik hayatın içinde olacak

Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ile gelecekte hemen hemen herkes daha önce hiç gitmediği yerlere kolayca erişebilecek, sanal gerçekliği kullanarak yeni yerleri, sanki onları ziyaret ediyormuş gibi görebilecek. Sanal gerçeklik, eğlence sektörünün yanı sıra eğitimde de etkili olacak. Öğrenciler, tarih derslerinde zaman içinde seyahat etmenin yanı sıra sanal saha gezilerine de katılabilecek. İş dünyası özelinde ise toplantılar mekândan bağımsız olabilecek, çalışanlar sanal gözlükler ile eğitimlere, toplantılara, sunumlara katılabilecek ve yorum yapabilecek.

 

Sanal gerçeklik gündelik hayatın içinde olacak

 

Drone’lar güvenlik için kullanılacak

Gelecekte, drone’ların çoklu yetenekleri olacak. Son yıllarda önemli ilerleme kaydeden drone teknolojisi sağlık, eğitim, iş, seyahat ve eğlence gibi alanlarda yaygın olarak kullanılacak. Tüm bunların yanı sıra tarım alanında tohum ekimi, ilaçlama, gübreleme gibi faaliyetlerde drone’lar aktif görev alacak. Drone’lar ayrıca polis birimleri tarafından güvenlik amaçlı kullanılacak, can kaybı yaşanabilecek operasyonlarda görev alacak.

 

Drone’lar güvenlik için kullanılacak

 

Eğitim online olacak

Bu hepimizi yakından ilgilendiren bir konu... Esneklik, düşük maliyet, kolay erişilebilirlik ve artan animasyonlu öğrenme sayesinde online eğitim hızla gelişecek, daha geniş kitlelere hitap edecek. Çevrimiçi sınıflara evrimleşecek eğitim sayesinde okula gitmek yerine online olarak eğitim alabiliriz. Tabii bu muhteşem kampüs hayatımızı biraz olumsuz etkiler, yalan yok. Ama bu durum, haritadaki bazı sınırları kaldırıp yurtdışındaki alternatifleri değerlendirmek için çok iyi bir bahane değil mi?

 

Eğitim online olacak

 

Kıyafetler renk değiştirebilecek

Kıyafetler, 20 yıl içerisinde günümüzdekinden farklı formlara dönüşecek. Gelecekte, kıyafetlerin rengini değiştirebilmek kolay bir işlem olacak ve rengi değişebilen giysiler dolaplardaki yerlerini alacak. Ayrıca güneş ışığını ve hareket enerjisini elektriğe çeviren giysiler de tasarlanacak. Evet, sen hangi renk görüyorsun? Ve evet ya, ne zaman ışınlanıyoruz artık?

 

Gelecek 20 yıl insanlığa neler getirecek

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gelecek, 20, yıl, insanlığa, neler, getirecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı