Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 10:12 Bu haber 2931 kez okundu
 
Günde iki yumurta yediğinizde vücudunuzda bakın ne gibi değişiklikler oluyor?
Sağlık Haberi
Günde iki yumurta yediğinizde vücudunuzda bakın ne gibi değişiklikler oluyor?

Yumurtada A,D, B12 ve E vitaminleri, riboflavin ve folik asit bulunur. Ayrıca iyot, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum da yumurtanın içinde bulunanlardandır.. Yumurtanın kolesterol için kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aslında yanlış. Yumurtanın içinde bulunan kolesterol sağlığa zararlı değildir.

Beslenme uzmanı Jennie Nyenvikʹin Aftonbladetʹe yaptığı açıklamada kolesterol sorunu olanların rahatlıkla yumurta yiyebileceğini söyledi.. .

1- Kilo verdirir. Yapılan araştırmalarda protein açısından zengin bir kahvaltının kilo vermeye yardımcı olduğu görüldü.. Yine başka bir araştırma yumurtayla desteklenmiş düşük kalorili bir diyetin iki kat daha hızlı kilo vermenizi sağladığını öneriyor..

2- Sinir sisteminizi güçlendirir. Kış aylarında hemen herkes öksürmeye ve üşütmeye başlar. Bu nedenle sinir sisteminizi yumurtayla desteklemeniz gerekiyor.. Yapılan araştırmada günde iki yumurta yemeniz halinde enfeksiyon, virüs ve soğuk algınlığından korunacağınız görüldü.. Sadece bir yumurtayla günlük ihtiyacınız olan selenyumun 22ʹsini karşılayabiliyorsunuz. Selenyum sinir sistemini güçlendirmede çok etkili..

3- Hafızayı güçlendirir. Kolin ismindeki amino asidi duydunuz mu? Kolin sayesinde anahtarınızı veya cüzdanınızı nerede unuttuğunuzu hatırlarsınız.. Yapılan araştırmaya göre kolin takviyesi alanların hafızaları diğerlerine göre daha kuvvetliymiş..

4- Göz dostudur. Lütein, daha net ve keskin görmenizi sağlar. Yapılan araştırmada yumurtaların lütein açısından zengin olduğu kanıtlandı.. Retinanın zarar görmesini engelleyen lütein gözleriniz tarafından doğal olarak üretilir..

5- Depresyonu bastırır. Kışın fazla güneş ışığı alamadığımızdan vücudumuzdaki D vitamini oranı da azalır. Yumurtalar, D vitamini almanızı sağlar. Ayrıca D vitamini dişlere ve kemiklere de iyi gelir.. D vitamini depresyonu azaltmakta ve önlemektedir..

6- İskeleti güçlendirir. Yumurtadan aldığınız kalsiyum iskeletinizi güçlendirir ve kemik erimesini önler..

7- Kana iyi gelir. Bir B vitamini olan folik asit, alyuvar üretimini hızlandırır.. Folik asit eksikliğinde kansızlık görülür. Özellikle anne adaylarının da folik aside ihtiyacı vardır..

8- Yaşlanmayı geciktirir. Yumurtanın içinde bulunan amino asitler hücrelerin yenilenmesini sağlar. Bir diğer anlamda yaşlanmayı geciktirir.. Yaşımız ilerledikçe D vitaminine daha çok gereksinim duyarız. 60 yaşının üstündeki kişilerin günde 10 mikrogram D vitamini alması gerekir. Sadece bir yumurtada 0.7 mikrogram D vitamini bulunur..

9- Kalp rahatsızlıklarını önler. Feel Goodʹtan aktarılanlara göre Kanalı araştırmacılar yumurta tüketiminin kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riskini direk olarak azalttıklarını belirtmişler.. Bunu sağlayan da yumurtanın içinde bulunan triptofan ve tirozin amino asitleri.. Düşük yoğunluklu lipoprotein sahibi kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski daha fazladır. Düşük yoğunluklu lipoproteinin yükselmesini ise yumurta sağlar..

10- Kas yapmayı kolaylaştırır. Vücut geliştiricilerinin sıklıkla yumurta yediğini görmüşsünüzdür.. Hacim olarak gelişmek isteyenler protein açısından zengin olan yumurtayı tüketmelidir.. 11- Cildi, saçları ve tırnakları korur. Yumurtada sağlıklı bir cilde, saçlara ve tırnaklara sahip olmanızı sağlayan B vitamineri ve omega 3 yağ asitleri bulunur..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Günde, iki, yumurta, yediğinizde, vücudunuzda, bakın, ne, gibi, değişiklikler, oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı