Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 21:07 Bu haber 2008 kez okundu
 
Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı?
Araştırmalar Haberi
Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı?

Etrafınızda dolaşan ergenlerin genellikle çok fazla endişeli olduklarını görmüşsünüzdür. Bu durum onlarla iletişim kurmayı zor bir hale getirdiği gibi, zaman zaman tartışma ve yanlış anlaşılmalara da neden olabilir. ABD’nin önde gelen psikolojik rehberlik platfromlarından Psychology Today ergenlerin neden bu kadar kaygılı olduğuna dair 10 neden sıralıyor.

 

1- ELEKTRONİK CİHAZLAR SAĞLIKLI OLMAYAN BİR KAÇIŞ SUNUYOR 
Dijital cihazlara sürekli erişim imkanı, çocuklara bir kaçış imkanı sunuyor. Bu durumsa can sıkıntısı, yanlızlık ve üzüntü olarak onlara geri dönüyor. Bu elektronik cihazların onların zihinsel gelişimini destekleyecek fırsatlarla yer değiştirmesi gerekiyor.

 

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı
 
 

2- MUTLULUK MODASI 
Günümüzde mutluluk o kadar fazla öne çıkıyor ki, aileler işlerinin çocuklarını her zaman mutlu etmek olduğunu düşünüyor. Çocukları üzgün olduğunda onu neşelendirmeye çalışıyor veya kızgınsa sakinleştirmeye. Bu nedenle çocuklar kendilerini mutlu hmediklerinde bir şeylerin yanlış gittiğini düşenecek bir anlayışla büyüyor. Bu da onlarda bir iç çatışma doğmasına neden oluyor. Ergenler kendilerini üzgün, kırılmış, suçlu ve yorgun hmelerinin normal olduğunu anlamıyor.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

3- AİLELERİN GERÇEKÇİ OLMAYAN ÖVGÜLERİ 
“Takımında en hızlı koşan oyuncusun,” ya da “Sınıftaki en zeki öğrencisin” gibi ifadeler, çocukların kendilerine saygı duymasını sağlamıyor. Aksine, ergenleri bu baskı ile oluşturulan etiketlere göre yaşamak zorunda bırakıyor. Bu durum sayıca ergenlerin başarısızlıktan çok fazla korkmalarına neden de olabilir.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

4- EBEVEYNLER YARIŞ ATI GİBİ
Birçok ebeveyn, ergen çocuklarının kişisel asistanları gibi oluyor. Çocuklarının rekabet edebilmesi için var güçleriyle çalışıyorlar. Özel öğretmenler ve spor hocaları tutuyorlar. Üstelik bunlar için büyük harcamalardan kaçınmıyorlar. Çocuklarının en iyi okullara girmelerini sağlayacak not ortalamaları için çalışmayı bir iş gibi görüyorlar.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

5- ÇOCUKLAR DUYGUSAL ZEKAYI ÖĞRENMİYOR 
Aileler dikkatlerini akademik hazırlıklara veriyor ve çocuklarının duygusal gelişimi için çok az çaba harcıyor. Üniversite birinci sınıftaki öğrencilerle ABD’de yapılan bir anket bu durumun ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Buna göre öğrencilerin yüzde 60’ı kendilerini duygusal olarak üniversite hayatı için hazır olarak görmüyor. Zaman yönetimi, stresle mücadele ve duygularının farkında olma; iyi bir hayatın anahtar bileşenleri. Bunlar olmaksızın, ergenlerin kendilerini her gün kaygılı hmeleri pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

6- AİLELER KENDİLERİNİ BİR REHBERDEN ÇOK, KORUYUCU OLARAK GÖRÜYOR 
Ebeveynler çocuklarını olabildiğince az fiziksel ve duygusal yarayla yetiştirmeleri gerektiğine inanmaya başladı. Öylesine aşırı korumacı bir hale geldiler ki, çocuklar kendi başlarına zorluklarla mücadele etmeyi denemiyor bile. Sonuçta çocuklar, hayatın gerçekleriyle baş etmek için fazla kırılgan olduklarına inanarak büyüyor.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

7- AİLELER ÇOCUKLARINA KORKULARIYLA YÜZLEŞMELERİ İÇİN DESTEK OLAMIYOR 
Yetişkinler, çocukların korkularıyla doğru bir şeklide yüzleşmelerine yardımcı olmayı bilmiyor .Yelpazenin bir ucunda çocuklarını çok fazla zorlayan ebeveynler görürsünüz. Çocuklarını, kendilerini dehşete düşürecek şeyleri yapmaya zorlarlar. Diğer tarafta ise çocuklarını hiçbir şekilde zorlamayan ebeveynler bulunur. Onlar, çocuklarını kaygı yaratacak gibi görünen her şeyden uzak tutarlar.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

8 - SUÇLULUK DUYGUSUYLA EBEVEYNLİK YAPILIYOR 
Ebeveynlik; suçlululuk ve korku gibi rahatsız edici duyguların ortaya çıkmasına neden olabilir. Fakat birçok ebeveyn bu duyguları yaşamaya izin vermek yerine ebeveynlik alışkanlıklarını değiştiriyor. Bu nedenle çocuklarını gözlerinin önünden kaygı duydukları için ayırmıyor ya da onlara “hayır” dediklerinde suçluluk duyuyorlar. Bu durumda sözlerinden dönüyorlar. Günün sonunda çocuklarına iyi olmayan duyguların hoşgörülemez olduğunu öğretiyorlar.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

9- OYUN İÇİN YETERLİ ZAMAN VERİLMİYOR 
Organize edilmiş sporlar çocukların hayatında önemli bir rol oynar. Bu sporlarda da kuralları yetişkinler yapar ve yönetir. Ancak önceden kurgulanmamış oyunlar, çocukların hayati becerileri öğrenmesinde çok önemli bir yer tutuyor. Bu sayede ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları yetişkinler olmadan da yönetme becerisini öğrenme fırsatı buluyorlar. Yalnız oynanan oyunlarsa, çocuklara kendi düşünceleriyle baş başa kalmanın yanı sıra; rahat olmayı da öğretiyor.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 

10- AİLE HİYEARŞİLERİ TARİHE KARIŞIYOR 
Çocuklar karar verici pozisyonda olmaktan hoşlanıyormuş gibi görünmelerine rağmen, gerçekte bir yerlerde doğru kararı verebilecek durumda olmadıklarını bilir. Gerçek liderin, rütbeler konusunda çatışma yaşadıklarında bile ebeveynleri olmasını beklerler. Hiyerarşi tersine döndüğünde ise çocukların kaygıları hızlı bir şekilde artar.

 

Günümüz ergeni neden bu kadar kaygılı

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Günümüz, ergeni, neden, bu, kadar, kaygılı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı