Haber Detayı
07 Nisan 2018 - Cumartesi 13:17 Bu haber 5823 kez okundu
 
Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı
İnsanların davranışlarını ve o an ne düşündüklerini tahmin edebilmek bir sihirden ziyade, psikolojik gözleme dayanır. Dizilerde, filmlerde ya da gösterilerde gördüğümüz “zihin okuyucular” büyücü değil, başarılı gözlemcilerdir. Zihin okuyuculardan en bilineni ise Henrik Fexeus’dur. Kendisinin de gündelik hayatta kullandığı zihin okumanın 5 temelinde kendinizi geliştirirseniz, siz de zihin okuma konusunda ilerleme kaydedebilirsiniz:
Araştırmalar Haberi
Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı

1) Beden dili en önemli detaylardan biridir.

n7vzjp - Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı
Karşınızdaki insanın vücut hareketleri sözsüz iletişim konusunda çok bariz mesajlar verebilir. Ayak uçlarının baktığı yönden ilgisinin nerede olduğunu, bacaklarını sallayışından stres ve kaygı seviyesini çıkartabilirsiniz. Duygu ve düşünceler çoğu zaman beden diline yansır.

2) Ses tonu ve kelimelerin nasıl söylendiği insanı ele verir.

pkbshu - Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı
Ses tonunun karşılıklı iletişimde ne kadar önemli olduğunu konuşmaya gerek yok. Bazen dikkat sadece söylenen sözlere değil, onların nasıl söylendiğine de yönlendirilmelidir. Sesin titremesi, gereğinden yüksek çıkması gerçek hisleri gözler önüne serebilir. Burada önemli noktalardan birisi de karşıdaki insanın normal ses tonunu bilmek ve o anki ses tonuyla bir kıyas yaratabilmek. Olduğundan yavaş konuşan biri, aslında kelimelerini seçiyor ve sizden bir şey saklıyor olabilir. Ya da kendisine göre çok daha hızlı konuşan biri beyninize uğraşması gereken bir dizi kelime gönderiyor ve bilgi karmaşası yaratarak bir ikna süreci başlatıyor olabilir.

3) Karşınızdakinin soluk alıp verişi kontrol edilmesi en zor hareketlerden birisidir.

rhjt1m - Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı
 Mimikler ve beden hareketlerinin kontrolü daha kolay olsa da, soluk almak kontrolü en zor hareketlerden birisidir. Bu yüzden insanların duygu durumlarını da ele verebilir. Eğer karşınızdaki derin olmayan bir şekilde nefes alıp veriyorsa stres içinde olduğunun bir göstergesi olabilir. Bir insanın psikolojik durumunu öğrenmek için, ne şekilde nefes alıp verdiğini gözlemleyin. Eğer kesik ve hızlı nefes alıp veriyorsa endişeli olduğu çıkarılabilir. Bir şeyler sakladığı anlamına da gelebilir. Eğer birisi rahat soluklanabiliyorsa psikolojik durumu stabildir ve bu da söylediklerinin genelde doğru olduğunu gösterir.

4) Göz bebekleri ve göz hareketleri tahmin edilenden daha çok şey anlatır.

ctt6ki - Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı
Araştırmaların çoğu, yoğun düşüncelere daldığınızda göz bebeklerinizin büyüdüğünü söylemekte. İlginçtir ki, beyninize aşırı yüklendiğinizde de göz bebekleriniz oldukça büyür. Biriyle konuşurken göz bebekleri büyüyorsa, ardından küçülüyorsa o kişinin sizin söylediklerinizle pek ilgili olmadığı anlamına gelir. Fakat göz bebekleri büyük kalıyorsa size ve söylediklerinize karşı aşırı ilgili olduğunu gösterir. Göz bebeklerini gözlemlerken bulunduğunuz mekanı da göz önünde bulundurmalısınız. Bilindiği üzere göz bebekleri yetersiz ışıkta da büyür ve çok ışık aldığında küçülür.

5) Karşınızdakiyle bir ayna-yansıma ilişkisi içerisinde olduğunuzu unutmayın.

rh9e5r - Karşınızdaki İnsanı Okumanın 5 Temel Psikolojik Detayı
İletişim aynı zamanda bir alışveriştir. Karşınızdakinin enerjisi size, sizin enerjiniz karşınızdakine yansır ve bu bilinçsizce gerçekleşir. Bu, gözden kaçan çok önemli bir detaydır. İletişim kurduğunuz kişinin size yansıttığı enerjiyi yorumlamak karşınızdaki insanın duygusunu anlamanıza çok büyük yardımcı olacaktır. Enerjiyi gözlemleyin.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Karşınızdaki, İnsanı, Okumanın, 5, Temel, Psikolojik, Detayı,
Yorumlar
Haber Yazılımı