Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 14:17 Bu haber 4298 kez okundu
 
Kısa Boylu Erkekler Daha Sinirli ve Şiddet Eğilimli mi?
Bilim insanlarının yürüttüğü araştırmada, erkeklerde boy ile belirli davranış biçimlerinin paralel gittiği ortaya konmuş
- Haberi
Kısa Boylu Erkekler Daha Sinirli ve Şiddet Eğilimli mi?

Atlanta'da yer alan Hastalık Kontrol Merkezi, 18-50 yaş aralığındaki 600 erkeğe uyuşturucu kullanımı, şiddet ve suçla ilgili olarak erkek cinsiyet algısı, benlik imajı ve davranış algısı konularıyla ilgili sorular yöneltti.

Daha az erkeksi hissedenler, şiddet eğilimli ve cezai eylemlere kalkışmada daha fazla risk altında. Araştırma kısaca şunu belirtiyor: "Bu bulgular, cinsiyet rolü tutarsızlığı ve buna bağlı tutarsızlık stresinin özellikle önemli yaralanma risk faktörlerini temsil ettiğini ve tutarsızlık stresinin önlenmesinin mağdur, suçlu ve topluma en büyük sonuçları ve maliyeti olan şiddet eylemlerini önleyebileceğini göstermektedir."

 

Diğer bir araştırmada bilim insanları, boyun yaşam kalitesini etkileyebileceğini öne sürdü.Kısa olanlar, yetersizlik, beğenilmemezlik ve aşağılık duygusu gibi olumsuz duyguların artması riski altındadır. Bunun üzerine, güvensizlik, korku ve paranoya seviyeleri artabilir.

 

The Guardian'a göre, Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları, paranoya duyguları bildiren 60 kadını işe aldı, onlara sanal gerçeklik kulaklıkları takıldı ve Londra Metrosu'nda iki sanal yolculuğa çıkıldı.Katılımcıların çoğu gezilerden birinde bir gariplik hse de, çok azı iki gezi arasındaki ayrımın farkına vardı.Bunlardan birinde, katılımcıların görüş alanları bilim adamları tarafından 30 cm'e düşürüldü.Katılımcılardan sanal geziden önce ve sonra iki adet anket doldurmaları istendi.

 

Birinde, daha çok ya da daha az yetenekli ve çekici hmek konusunda diğerlerine kıyasla nasıl htikleri ölçülmüştür. İkincisindeyse, “birisi benim için içeri girdi” gibi ifadeleri bir ila beş arasında derecelendirmelerini isteyerek, paranoya puanları ölçülmüştür.

 

Araştırmayı yürüten Klinik Psikoloji Profesörü Daniel Freeman şu açıklamalarda bulundu:

"Ortalamadan daha aşağıda olmanız, diğer insanlardan daha değersiz ve hassas hmenize neden oluyor. Bu da, size karşı ortada aslında olmayan bir düşmanlık görmenize neden olan şeydir."

 

Kaynak : https://onedio.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kısa, Boylu, Erkekler, Daha, Sinirli, ve, Şiddet, Eğilimli, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı