Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 00:13 Bu haber 2684 kez okundu
 
MEB'de görevden alınan 2 isme soruşturma
Boş kalan kontenjanlara rağmen tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı'nda bu sınav sisteminden sorumlu 3 üst düzey bürokrat görevden alınmıştı. 2'si hakkında soruşturma da başlatıldı. O isimlerden birisi daha önce belirledikleri algoritma sistemine göre yerleştirme yapılmadığı için bu kadar açık olduğunu iddia etti. Ama bakanlık bu iddianın doğru olmadığını belirtti. Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı'nda boş kontenjanlar ve yerleşemeyenler için ne yapılacağı çalışmaları sürüyor.
Gündem Haberi
MEB'de görevden alınan 2 isme soruşturma

Lise yerleştirme sonuçları açıklandı. Açıklandığında çok tartışılan sonuçlar ortaya çıktı. Tercih yapmasına rağmen 91 bin öğrenci hiçbir okula yerleşemedi. Yerel yerleştirmede ise 211 bin 700 öğrenci sistem dışı kalarak açık liseye gitmek zorunda kaldı. Bu arada 300 binin üstünde kontenjan da açıkta.

Görevden alınan 2 isme soruşturma

Tam bu sonuçlar tartışılırken söz konusu lise geçiş sistemini Milli Eğitim Bakanlığı'nda inşa eden 3 isim, eski müsteşar yardımcısı Muharrem Kurt ve 2 genel müdür görevden alındı. Görevden alınmaya gerekçe olarak sınav sonuçlarında çıkan tablonun sorumluları olmaları gösterildi. Bakanlık sadece görevden almadı, bir de  2 isim hakkında soruşturma da başlattı.

"Algoritma değişti" iddiasına yalanlama 

Fakat tartışma bitmedi. Görevden alınan isimlerden Muharrem Kurt, bakanlık personelinin kullandığı sosyal medya hesapları üzerinden açıklama yaparak 11 aydır üzerinde çalıştığı algoritma sisteminin değiştirildiğini, bu nedenle söz konusu sınav sonuçlarının ortaya çıktığını iddia etti. Ama bakanlık yetkilileri Kurt'un iddiasının aksine algoritma sisteminde değişikliğe gitmediklerini sistemin daha önce belirlenen kriterlere göre yerleştirme yaptığını belirtiler. Bakanlık yetkilileri algoritma değişiklinin klavuz ortadayken söz konusu olamayacağını, değişiklik yapılmış olsa sınavın hukuken iptal olabileceğini vurguladılar.

Yerleştirme için formüller masada 

Milli Eğitim Bakanlığı'nda bu tartışmalar sürerken, bir yanda da açıkta kalan kontenjanlar ve yerleşemeyen öğrenciler için pazartesi başlayacak nakil sürecinde yerleştirmeler için formül aranıyor. İlk olarak Anadolu liseleri için artırılmış kontenjanların açıklanması bekleniyor. Talebin yoğun olması durumunda farklı okul türlerinden boş kalan okulların anadolu lisesine dönüştürülmesi, Anadolu liselerinde ikili eğitim yapılması gibi formüller masadaki seçenekler arasında yer alıyor.

Kaynak: (Cnnturk) - Cnnturk Editör:
Etiketler: MEB'de, görevden, alınan, 2, isme, soruşturma,
Yorumlar
Haber Yazılımı