Haber Detayı
22 Eylül 2013 - Pazar 21:59 Bu haber 10577 kez okundu
 
Şair Mestan Karabacak’ın “Okuntu” Kitabı Yayınlandı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türk Dili Bölümünde Öğretim Görevlisi Mestan Karabacak tarafından yazılan “Okuntu” isimli şiir kitabı raflardaki yerini aldı.
Kültür Haberi
Şair Mestan Karabacak’ın “Okuntu” Kitabı Yayınlandı

Yazarın 30 yıllık bilgi ve düşünce birikimiyle kaleme alınan şiir kitabı, okuyanları etkileyici bir edebiyat yolculuğuna sürüklüyor. Kitap, halk şiiri tarzında hazırlanıp yaşanmışlığın, bir hisleniş ve etkilenişin sonucu olması açısından beğeni topluyor.  

Şair Mestan Karabacak’ın mısralarında, çocukluğundan itibaren çevresinde ezberden okunup söylenen Karacaoğlan, Dadaloğlu gibi halk şairlerinin şiirlerinin etkisi görülüyor. Abdurrahim Karakoç’un şiirlerinin rehberliğiyle ve halk şiirlerine yatkınlığıyla yola çıkan şair, 146 şiiri ve 30 dörtlüğü bir araya getirdi.

Okudukça nostaljik esinti hissedilen kitabın isminin neden Okuntu olduğunu şöyle açıklıyor şair Karabacak: “Eskiden davetiye için “okuntu”, davet etmeye de “okumak” denirdi. Zamanla nice Türkçe kelimeler gibi bu sözümüz de unutulmaya yüz tuttu. Hatırlatayım istedim…”

Kitapta şairin çocukluğundan buyana süregelen kültürel serüveninin önemli bir kısmı ortaya konularak, bu süre zarfında farklılıklar neticesinde kaybolmuş ya da unutulmuş pek çok değer, günümüz insanına tanıtılıyor.

Eserin giriş kısmında yer alan “Şiirlerimin hepsinin kendince bir hikayesi var. Sadece gönlümden kopup gelenleri kaleme döktüm. İstedim ki kaybolup, yok olup gitmesinler. Belki bir yankı bulur, başka yüreklerin de sesi olur, onlara eşlik ederler diye…” sözleri, okuyuculara ellerinden bırakamayacakları bir kaynakla tanıştıklarını gösteriyor.

Halk şiirinin bilinmeyen ya da karanlıkta kalmış yönlerini yeniden keşfetme olanağını yakalayan şiir tutkunları, şairin Anadolu’nun kültürel, beşerî ve tabiî dokusunu metinlerinde yansıtmayı ihmal etmediğini “Okuntu” kitabında görebilecek.

Dil ve kültür konularında konferanslar veren, Tv programları hazırlayan ve edebiyat konularındaki çalışmalarıyla göz dolduran şair, aşağıdaki mısralarıyla okuyucuya ince mesajlar veriyor:

Yıllarımı kitaplara verdim ben

Hakikati hep onlarda gördüm ben

Yıllar yılı hep kendime sordum ben

Bu insanlar acep neden okumaz?”

 

“Çeşitleme” bölümündeki mısralarında şair, yaşama sevincini şöyle ifade ediyor:

“Sonbahar hüznünü yaşamak güzel

Bahar sevincine denk benim için…

Her düşen yaprakla bir ümit kayar

Yaşamak tatlı bir cenk benim için.”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğretim görevlisi Mestan Karabacak tarafından yazılan “Okuntu” isimli şiir kitabı raflardaki yerini aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karamanoğlu, Mehmetbey, Üniversitesi, Türk, Dili, Bölümü, öğretim, görevlisi, Me
Yorumlar
Haber Yazılımı