Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 16:03 Bu haber 10145 kez okundu
 
NEÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karataş`tan Üniversite Adayı Öğrencilere Çağrı
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet KARATAŞ, üniversite tercihlerinin başladığı bugünlerde öğrencilere bir mektupla çağrı yaptı. Prof. KARATAŞ, fakültesinin bölümlerini tanıttığı çağrıda neden NEÜ Fen Fakültesi tercih edilmeli sorusuna yanıtlar verdi. Dekan Prof. Dr. Mehmet KARATAŞ`ın öğrenciler için kaleme aldığı davet mektubu aşağıdadır:
Gündem Haberi
NEÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Karataş`tan Üniversite Adayı Öğrencilere Çağrı

Sevgili Öğrenciler,

Üniversite tercihleri için son viraja girdiğiniz bugünlerde sizlere yardımcı olmak ve doğru meslek seçimi yapmanıza katkı sağlamak istiyoruz.

 

Biz NEÜ Fen Fakültesi olarak Biyoteknoloji, İstatistik, Matematik-Bilgisayar Bilimleri, ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümleri ile eğitim-öğretim vermekteyiz.

 

Basitçe söylemek gerekirse, Biyoteknoloji biyolojik bilimlerde, özellikle de genetik bilimini ve uygulamasını içeren ilerlemelerin uygulanmasıdır. Biyoteknoloji, gıda kalitesini, miktarını ve işlenmesini geliştirmeye yardımcı oldu. Ayrıca, basit hücrelerin ve proteinlerin kimyasalları üretmek için manipüle edilebildiği imalat uygulamalarına da sahiptir.

 

Biyoteknoloji, topluma fayda sağlamak için ilaç, teşhis, tarım, çevre ve diğer ürünleri yaratmak için canlı hücreleri ve hücresel materyalleri kullanır. Aynı zamanda, insan hastalıklarının modellenebildiği ve çalışılabileceği şekilde hayvanlarda genetik bilgiyi incelemek ve değiştirmek gibi konuları da kapsamaktadır.

 

Biyoteknoloji hem temel hem de uygulamalı bir bilimdir. Bu teknolojiler, tarım, sağlık, adli tıp, gıda, endüstriyel işleme ve çevre yönetiminde birçok yararlı alanlarla uygulanmaktadır.

 

Mezunlar, bilim dünyasında geçerliliği olan en az bir yabancı dile iyi düzeyde sahip olmaları koşuluyla,  aralarında araştırma laboratuvarlarında çalışma, Biyoteknoloji, Nanoteknoloji, Biyoloji ve Kimyada yurt içinde ve yurt dışında yüksek lisans ve doktora eğitimi, sağlık bilimlerinde profesyonel meslekler gibi bir dizi kariyer yoluna gitmektedir.

 

Teknoloji genellikle insanı güçlendirmek için araçlar yaratmayı amaçlarken, Biyoteknoloji, kendisini dünyaya daha iyi uyacak şekilde insanın kendisini değiştirmeyi amaçlamaktadır.

 

Biyoteknoloji sağlık ve tıptaki etkileri nedeniyle en önemli alanlardan biridir. Genetik mühendisliği sayesinde - genetik materyallerin kontrollü değişimi ile - bilim adamları, kanser hastaları için interferon, sentetik insan büyüme hormonu ve sentetik insülin de içeren yeni teknikler üretebilmiştir. Son yıllarda, bilim adamları da kalıtsal bazı koşulları düzeltmek için genetik mühendisliği yöntemlerini kullanmaya çalışmış ve genetik materyalleri manipüle etme becerilerinde büyük adımlar atmışlardır. Bu ilerlemeler insanın genetik yapısı üzerinde insan kontrolünü ve dolayısıyla kalıtsal özelliklerimizi manipüle etme yeteneğini ortaya koymaktadır.

 

Bu bağlamlarda Biyoteknoloji Bölümü ile genç ve dinamik, Tübitak tarafından eşik üstü başarı ödülü kazanmış, patent başvurusu bulunan, Tübitak projelerinde çeşitli görevler alan, yurt  dışı doktoralı ve yurt dışı bağlantıları kuvvetli akademisyenlerimizle bu alanı tercih edecek öğrencilerimiz için parlak bir gelecek vadediyoruz.

 

Moleküler Biyoloji ve Genetik bilimi, canlıların varoluşunun anlaşılması için genetik şifrelerin çözülmesi, çözülen şifrelerin Biyoteknoloji, Tarım ve Tıp gibi alanlarda ıslah amaçlı kullanılması ile birlikte yeni araştırma alanlarının ortaya çıkmasıyla her geçen gün daha da gelişmektedir. Moleküler Biyoloji ve Genetik alanındaki gelişmeleri takiben, insan genetik yapısının anlaşılması üzerine yapılan çalışmalarla başlayan süreçte, yaşam bilimleri üzerine daha önce görülmemiş oranda bir bilgi birikimi ortaya çıkmıştır. Nanoteknolojik gelişmelerin de etkisiyle bu bilgi birikimi ve uygulamaları her geçen gün daha da katlanarak artmaktadır.

 

Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında yer alan Biyoinformatik bilim dalı, bu biyolojik verilerin anlamlandırılması, saklanması, görsellenmesi ve bu muazzam bilgi birikiminden azami ölçüde faydalanabilmek amacıyla, Matematik-Bilgisayar Bilimleri, İstatistik, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanlarının sentezi olarak doğmuştur. Bu temel branşların fakültemizde yer alması Biyoinformatik alanında ilerlemek isteyen geleceğin akademisyenleri için fevkalade bir ortam sağlamaktadır.

 

Moleküler Biyoloji ve Genetik; alanında temel bilgi, kavram ve yasaları öğrenmiş, araştırma tekniklerine hâkim, temel laboratuvar hünerlerine sahip, bağımsız öğrenip kendisini geliştirebilen ve alanlarına uygun görevleri yapabilecek kişiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Mezunlar yurt içinde veya yurt dışında akademik kariyer yapabilmenin yanı sıra gıda ve ilaç başta olmak üzere sağlık, tarım, hayvancılık ve çevre kuruluşlarına bağlı sektörlerde kalite-kontrol, araştırma-geliştirme ve uygulama bölümlerinde araştırmacı ve yönetici pozisyonlarında çalışabilmektedirler.

 

Matematik-Bilgisayar Bilimleri; güçlü bir alt yapı ile donanmış, uluslararası düzeyde araştırmalar yapabilecek, matematiksel düşünceyi özümsemiş ve aldığı bilgisayar eğitimi ile gerek bilim gerekse toplum ve iş yaşamında saygın yerler edinebilecek, çok yönlü düşünebilen, yaratıcı, seçkin, daima gelişime ve değişime açık bireyler yetiştirmeyi vizyon edinmiş bir bölüm olarak bilime, teknolojik gelişmelere ve topluma ışık tutmayı hedeflemektedir. Bölümümüz bu vizyon doğrultusunda; çağın gereksinimleri dikkate alınarak geliştirilen akademik programımız; zorunlu dersler ile temel matematik ve bilgisayar bilgisini geliştirmeyi, geniş bir yelpazeye sahip olan seçmeli dersler aracılığıyla da öğrencilerin kariyer ve iş hedefleri doğrultusunda bilgisayar teknolojisiyle donatılmış bir matematikçi veya matematik bilgisiyle güçlendirilmiş bir bilgisayarcı olarak kendilerini geliştirmelerine imkan sağlamaktadır. Programımız, öğrencilere matematik ve bilgisayar bilimlerinin modern ideallerini takip eden matematiksel bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle programın 70'lik kısmını teorik ve uygulamalı matematik dersleri, 30'luk kısmını ise bilgisayar dersleri oluşturmaktadır. Akademik gelişimlerinin yanı sıra öğrencilerinin kişisel gelişimini de önemseyen bölümümüz, Matematik-Bilgisayar Topluluğu aracılığı ve seçkin, dinamik güler yüzlü kadrosuyla öğrencilerin sosyalleşmesine, özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

 

Bölümümüzü başarı ile tamamlayan öğrenciler pek çok devlet ve özel sektör kurumundaki bilgi işlem merkezleri veya diğer birimlerde sistem analisti, sistem uzmanı, sistem yöneticisi, programlamacı, proje geliştirici veya yazılım uzmanı gibi pozisyonlarda; bankacılık ve sigortacılık sektöründe; borsa, finans ve sermaye piyasası gibi aracı kurumlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca akademik kariyer yapmayı tercih edenler üniversitelerin Matematik-Bilgisayar Bilimleri ve Matematik bölümlerinde öğretim elemanı olarak görev alabilmektedirler.

 

İstatistik; bilgilerin işlenmesi ve değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuçları yorumlayan ve güvenilirliği daha da artırmakla, günümüzde çok büyük bir önem kazanmıştır. İstatistik biliminin ortaya koyduğu yeni yöntemler ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeler, artık bu bilim dalının diğer bilim dalları içinde uygulanan teknik olmaktan çok, başlı başına bir bilim dalı olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir.

 

Fakültemiz İstatistik Bölümü`nden mezun olan öğrencilerimiz; edindikleri bilgi ve yeteneklerle, Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumlarında; Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı gibi çeşitli bakanlıklarda; Bankacılık, Reklamcılık, Turizm, Pazar araştırması, Kalite kontrol, Kamuoyu araştırma şirketleri, Medya, Bilgi işlem merkezleri gibi alanlarda çalışma imkânlarına sahip olacaklardır. Ayrıca mezunlarımızın bir kısmı araştırmacı olarak İstatistik, Ekonometri, Endüstri Mühendisliği, Biyoteknoloji gibi bölümlerde yapılacak çalışmalara akademik destek sağlayabileceklerdir. İstatistik Bölümü mezun öğrencilerinin böylesine geniş bir alanda iş imkânına sahip olması, sektör bağımsız bir bölüm olması nedeniyle tercih edilen bölümler arasında üst sıralarda yer almasına imkân sağlayacaktır.

 

Ayrıca Fakültemiz bölümleri arasında çift anadal ve yandal imkanları da sağlanarak öğrencilerimizin kendilerini ilgi duydukları bölümler üzerine çok yönlü geliştirmeleri desteklenmektedir.

 

Fakültemiz bölümlerini tercih etmenizi bekler, sizlere akademik düzeyde başarılı bir eğitim-öğretim ile güzel bir aile ortamı sağlayacağımı ifade ederek selam ve sevgilerimi sunarım.

 

Prof. Dr. Mehmet KARATAŞ

Necmettin Erbakan Üniversitesi

Fen Fakültesi Dekanı

Kaynak: Editör:
Etiketler: NEÜ, Fen, Fakültesi, Dekanı, Prof., Dr., Mehmet, Karataş`tan, Üniversite, Adayı, Öğrencilere, Çağrı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı