Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 11:57 Bu haber 4090 kez okundu
 
Öğrencilerin yüzde 75’i üniversitelere e-kayıt yaptırdı
Yükseköğretim kurumlarında herhangi bir programa yerleşme hakkı kazanan adayların yüzde 75’inin e-kayıtla, kayıt işlemlerini tamamladığı açıklandı. YÖK’ün verdiği bilgiye göre, e-kayıt yaptırma imkanı olan 586 bin 41 öğrenciden 439 bin 275’i e-kayıt yaptırdı. Böylece 250 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlandı.
Gündem Haberi
Öğrencilerin yüzde 75’i üniversitelere e-kayıt yaptırdı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 3-5 Eylül tarihlerinde gerçekleşen üniversitelere e-kayıt’larla ilgili verileri paylaştı. Buna göre, yükseköğretim kurumlarında herhangi bir programa yerleşme hakkı kazanan öğrencilerin yüzde 75’i e-kayıt yoluyla işlemlerini tamamladı. E-kayıt yaptırma imkanı olan 586 bin 41 öğrenciden 439 bin 275’i e-kayıt yaptırdı. Böylece 250 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlandı.

 

100 öğrenciden 75'i


Bu yıl elektronik kayıt yapabilme imkânına sahip olan 586 bin 41 öğrenciden 439 bin 275’ı üniversite kaydını e-kayıt üzerinden gerçekleştirdi. E-kayıt yapma imkânına sahip olan her yüz öğrenciden 75’i üniversite kaydını e-kayıt üzerinden yaptı.

 

Devlette yüzde 79’u vakıflarda yüzde 58


Bu sene tüm devlet yükseköğretim kurumları ile birlikte elektronik kayda dâhil olan 20 vakıf yükseköğretim kurumu öğrencileri için de e-devlet kapısından elektronik kayıt olma imkânı sunuldu. Devlet üniversitelerini kazanan öğrencilerin yüzde 79’u, vakıf üniversitelerini kazanıp e-kayıt yapma imkânına sahip olan öğrencilerden yüzde 58’i elektronik kaydı tercih etti.

 

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kayda uygun görülmeyen programlar dâhil edilmedi. Elektronik kayıt ilk yerleştirmeler için gerçekleştirildi. Ek ve milli sporcu yerleştirmelerinde yerleşen öğrencilerin yerleştiği yükseköğretim kurumuna bizzat başvurmaları gerekiyor.

 
Bürokratik işlemler ve zamanda tasarruf

YÖK’ün hizmete sunduğu dijital uygulamalar sayesinde üniversitelerdeki yoğun bürokratik işlemler azaldı, zaman tasarrufu sağlandı ve evrakta sahtecilik olayları büyük oranda azaldı. Ayrıca Üniversitelerin bu öğrenciler için harcayacağı işgücü ve kırtasiye giderinde büyük oranda tasarruf sağlanmış oldu.

 

250 milyon TL’ye yakın tasarruf sağlandı
Bu yıl elektronik kayıt uygulaması sayesinde öğrenci ve ailelerin kayıt işlemleri için harcayacağı ücret açısından toplamda yaklaşık 250 milyon liralık tasarruf sağlandığı tahmin ediliyor. Hesaplama öğrencilerin kayıt yaptırmak için en az bir veliyle üniversitenin bulunduğu şehre gittiği, bir gece konakladığı, gidiş dönüş yol parası, yemek ve olası diğer harcadığı miktarlar göz önüne alınarak yapıldı.

 

E-kayıt yaptıranlar belgelerini üniversiteye sunacak
E-kayıt sayesinde öğrenciler kazandıkları üniversiteye gitmeden kayıtlarını elektronik ortamda yaptı. Bu öğrenciler üniversitelerinin web sitesinde duyurduğu tarihlerde ders kaydına gidip duyuruda belirtilen belgeleri sunmaları ve diğer şartları sağlamaları durumunda ders kaydı yapabilecek

Kaynak: Editör:
Etiketler: Öğrencilerin, yüzde, 75’i, üniversitelere, e-kayıt, yaptırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı