Haber Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 09:23 Bu haber 3055 kez okundu
 
Okumanın Yaşı Yok: Yarım bıraktığı üniversiteye 80 yaşında döndü
Malatya'da yaşayan Asım Demirkök, 56 yıl önce maddi imkansızlık yüzünden yarım bırakmak zorunda kaldığı üniversiteye aftan yararlanıp geri döndü. 80 yaşında yeniden üniversite öğrencisi olan Demirkök azminin gençlere örnek olmasını istedi
Eğitim Haberi
Okumanın Yaşı Yok: Yarım bıraktığı üniversiteye 80 yaşında döndü

Ferdi Durdu'nun haberine göre Asım Demirkök, 1961'de Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Coğrafya Bölümü'nü kazandı. Babasını küçük yaşta kaybeden Asım Demirkök de, onu zorlu şartlarda okutmaya çalışan annesi de büyük maddi sıkıntı yaşadı. Bu durumu aşabilmek için Demirkök açılan bir sınava girip harita teknisyeni olarak işe başladı. Ardından da ikinci sınıftayken okulu bırakmak zorunda kaldı.

MADDİ SIKINTI YÜZÜNDEN YARIM KALDI

Evlenip yuva kuran ve 2 çocuk, 2 torun sahibi olan Demirkök, Köy Hizmetleri'nden emekli oldu. Uzun yıllar yerel televizyonda program, gazetede köşe yazarlığı yaptı. Ancak üniversiteyi yarım bırakmış olmak hep içinde ukde kaldı. Bunun üzerine 'çeşitli sebeplerden üniversite eğitimine devam edemeyen öğrenciler için gelen af' kapsamında Malatya İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ne kayıt yaptırdı ve 80 yaşında üniversite öğrencisi oldu.

56 YIL SONRA ÜNİVERSİTE SEVİNCİ

Üniversiteyi kazandığı sırada annesinin evlerinin altındaki iki odayı kiraya verip kendisini okutmaya çalıştığını anlatan Asım Demirkök "O dönemde elimize 70-75 lira para geçiyordu. Rahmetli annem 50 lira göndermekte, ben de o parayla okumakta zorlanıyordum. O dönemde Ankara'da harita teknisyenliği kursu açılacağı ilanını gördüm. 47 kişi alınacaktı, ben de imtihana girdim ve kazandım. 1962'de memuriyete başlayınca okulu bırakmak zorunda kaldım. Heyecanla taşradan gittiğim üniversite serüvenim öylece bitmiş oldu" dedi.

İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ne kayıt yaptırarak 56 yıl sonra yeniden üniversite hayatına dönmenin mutluluğunu yaşayan Demirkök "Dilerim okumam, bu olaya adım atmam herkese bir heyecan katar. Bu yaştan sonra memur olamam, bana bir ekonomik getirisi olmayacak, bu yaştan sonra akademisyen olamayacağım okumayı seviyorum. Okumanın sonu yoktur. Öğrenci belgemi aldığımda anılarım hep birbirini kovaladı" diye konuştu.

"KİTABINDA ÖLÜM TARİHİ YAZDI"

2007 yılında yayınlanan 'Çerçeve Sığmayanlar' adlı kitabında 24 Haziran 1938 olan doğum tarihinin yanı sıra 11 Eylül 2014 yılını ölüm tarihi olarak yazan Demirkök, "Bazıları bana, 'Bunun gerekçesini açıklar mısınız?' diye soruyorlar. Ben de, 'Kitabımın sağ bölümündeki yazıyı okursanız, oradan bir şeyler çıkar' diyorum. İnsanlar umutlarıyla, hayalleriyle yaşar. Çocuklarıma, torunlarıma ve eşime, 'Sizden mezuniyet törenimde kep atarken, o kepi yakalamanızı istiyorum' dedim. Böylede geleceğe ilişkin umudum var" şeklinde konuştu.

Ailesinin kendisini desteklediğini anlatan Demirkök, "Gelinim, 'Velin ben olacağım, okula da ben götürüp getireceğim' dedi. Onlar da bu olayı destekliyorlar" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (Haberturk) - Haberturk Editör:
Etiketler: Okumanın, Yaşı, Yok:, Yarım, bıraktığı, üniversiteye, 80, yaşında, döndü,
Yorumlar
Haber Yazılımı