Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 22:10 Bu haber 1309 kez okundu
 
ÖSYM Eski Başkanı Ali Demir’in YÖK ifadesi: FETÖ’cü personel hakkında bilgi alıyordum
FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve halen emniyette sorgusu devam eden, ÖSYM Eski Başkanı Ali Demir’in 19 Mart tarihinde YÖK’e verdiği ifade ortaya çıktı.
Gündem Haberi
ÖSYM Eski Başkanı Ali Demir’in YÖK ifadesi: FETÖ’cü personel hakkında bilgi alıyordum

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Ankara’da yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Demir hakkında, ‘ÖSYM Kanunu’na muhalefet ve silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçundan Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Yargılama sürerken mahkeme, geçen eylül ayında yargılamanın durdurulmasına karar vererek Demir hakkında YÖK’ten soruşturma izni talebinde bulundu. Başlatılan YÖK soruşturması kapsamında 19 Mart tarihinde Demir’in ifadesi alındı. Demir’e yöneltilen sorular ve verilen cevaplar özetle şöyle:

"Çok fazla yer işgal ediliyordu imha edildi"

(2012-2013 Askeri Liseler Giriş Sınavı (ALS) soru kitapçıklarının imha süreci bitmemesine rağmen, evrakın imha edildiğine dair yanıltıcı bilgi verme iddiası) Soru kitapçıklarının sonuç açıklandıktan sonra 6 ay geçtikten sonra imha edilebilmektir. 2013 yılında yapılan sınavlarda 320 milyon sayfa soru kitapçığı çok fazla yer işgal ettiğinden imha işlemi kaçınılmazdır.

 
 
Videoyu

İstihbarattan bilgi alıyordum

 

(ÖSYM personeli hakkında FETÖ ile bağlantılı olup olmadıkları hususunda inceleme yaptırıyor muydunuz) İçişleri Bakanı ve YÖK Başkanı'nın yönlendirmesiyle Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'ndan personel hakkında bilgi alıyordum.

 

Masadaki kitapçıklar

 

(... Makam odanızda bulunan 15 adet 2013 ALS soru kitapçıkları ile ilgili bilirkişi heyeti, matematik sorularını doğru işaretleyen adayların göstermelik işlemler yaparak doğru cevabın işaretlendiği yönünde görüş belirtmiştir) Bilirkişi heyetinin bu görüşü soruların önceden adaylara verildiğine ilişkin delil kabul edilemez.” 
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖSYM, Eski, Başkanı, Ali, Demir’in, YÖK, ifadesi:, FETÖ’cü, personel, hakkında, bilgi, alıyordum,
Yorumlar
Haber Yazılımı