Haber Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 22:49 Bu haber 11298 kez okundu
 
ÖYP 50d’den Adım Adım ÖYP33a’ya!
Öğrenci affıyla ilgili düzenlemeleri içeren tasarının 15. maddesinin görüşmeleri sırasında, AK Parti, CHP ve MHP tarafından Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında olanlarla ilgili ortak önerge verildi. Verilen önerge kabul edildi, artık ÖYP’li genç akademisyenler kabul edilen önergenin resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesini ve atamalarının tekrardan 33a kapsamında yapılmasını bekliyor.
Gündem Haberi
ÖYP 50d’den Adım Adım ÖYP33a’ya!

Peki Nedir Bu ÖYP!

Akademinin gündemini uzunca bir süredir meşgul eden ancak hala ne olduğu karıştırılan bir sistem….

Öğrenci Yerleştirme Programı,

Öğrenci Yetiştirme Programı,

ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı)..

01 Ocak 2018 tarihi öncesinde akademide iki tip araştırma görevliliği bulunmakta idi. İlki 2547 sayılı kanunun 33/a maddesi uyarınca atanan, ikincisi ise yine aynı kanunun 50/d maddesi uyarınca atanan araştırma görevlileri. Her iki kadro da sözleşmeli kadrolar olmalarına rağmen temel bir farkları vardı. 33/a kadrosundaki araştırma görevlileri eğitimleri yani doktoraları bittikten sonra Arş. Gör. Dr. Olarak görevlerine devam etmekte iken 50/d maddesi kapsamındaki araştırma görevlilerinin görevleri ile ilişikleri kesilmekte yani işsiz kalmaktaydılar. 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren ise artık tek tip kadro 50d uyarınca atanan yani doktora sonrasında işsiz olacak olan sözleşmeli araştırma görevliliği var. ÖYP ise akademide açık bulunan alanlarda yetiştirilmek üzere belirli kriterlere göre seçilerek araştırma görevlilerinin 33a uyarınca atanması temelli bir programdı.

“ÖYP alımlarında 3 farklı kriterin bir araya gelmesi ile oluşturulan ÖYP Puanı kullanılmaktadır. "Bunlar Not Ortalaması, Yabancı Dil Puanı ve Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) Puanıdır. Bir kişinin bu kadroya hile ile girebilmesi için bu üç puanın ortalamasının yüksek olması gerekir. Bu puanlardan ALES ve YDS merkezi sınavlardır. Bu sınavlara hile karışmış ise bile not ortalamasına hile karıştırılmasının imkansızlığı ortada.” (ÖGESEN BAŞK. Vahdet ÖZKOÇAK, Hürriyet, 08.9.2016)

 

 

Süreç Nasıl İşledi?

ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) kapsamında atanmış yaklaşık 14 bin araştırma görevlisinin kadroları 1 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan 674 sayılı KHK’nın 49. Maddesi ile hiçbir ayrım yapılmadan ellerinden alındı ve geçici statüye geçirildi. Kadroların dönüştürülmesi kararı, başta YÖK olmak üzere içlerinde bazı üniversite rektörlerinin de olduğu kesimlerin, ÖYP’li Araştırma Görevlileri hakkında neredeyse tamamı FETÖ mensubu demeye varacak kadar yapılan kara propaganda sonucunda bakanlar kurulunun yanlış bilgilendirilmesi ile alındı.

 

 

Akademisyenlerden YÖK önünde 50/D tepkisi (Hürriyet 08.09.2016)

Çok sayıda akademisyen ve araştırma görevlisi Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı önünde bir araya geldi. Grup adına konuşan Öğretim Elemanları Sendikası Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, "Kanıtsız, dayanaksız ve kişisel yargılara dayanan gözlemlere güvenerek işlem yapılmamalı, masumlar zarar görmemelidir. Ancak hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm ÖYP’li araştırma görevlileri 2547 sayılı kanunun 33/a maddesinden 50/d maddesi kapsamına geçirilmiş yani bir nevi kadroları, işleri ellerinden alınmıştır. Bugün burada, bu duruma karşı tepkimizi ortaya koyacak, bu çok mühim yanlıştan biran önce geri dönülmesini isteyeceğiz" dedi.

 

 

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ÖYP'lilerden oluşan bir heyet ile yaptığı görüşmede önemli mesajlar verdi. (Karar, 22.09.2016)

Ak Parti Istanbul Milletvekili Metin Külünk aralarında ÖGESEN Başkanı Vahdet Özkoçak ve Enes Abanoz, Ahmet Faruk Cecen ve Serkan Bulut gibi ÖYP'lilerin bulunduğu bir heyet ile dün ofisinde bir buluşma gerçekleştirdi. FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz kalkışması sonrası neler yapılması gerektiğinin ele alındığı konuşmanın temel konusu üniversitelerdeki FETÖ yapılanması oldu. Külünk görüşme sonrası Twitter'daki mesajında ise YÖK'ün hain örgütle olan mücadeleyi fırsata çevirmesine rıza göstermeyeceklerini söyledi. Külünk sözlerini şöyle sürdürdü: Amaç öncelikle çelik çekirdeğin ve suçu sabit olanların tespit edilmesidir. YÖK ve Üniversitelerdeki terör unsurlarının temizliğinde toptancı anlayış kabul edilemez. OHAL sonrası için yükseköğretim sistemi ve yeni model örnekleri şeffaf bir şekilde kamuoyunca tartışılmalıdır.

 

 

Abdullah YILDIZ (Yeni Akit, 27.09.2016)

ÖYP’li öğretim üyesi adayları şu an görevden alınmış veya açığa alınmış değiller ama ‘toptancı’ bir yaklaşımla özlük hakları ile iş güvenceleri askıya alınmış durumda ve tam bir belirsizlik ve tedirginlik yaşıyorlar. Cumartesi kahvaltısında yazarlarımız, öğretim üyelerimizin ve ÖYP’lilerinhaksızlığa uğramaması yönündeki hassasiyetlerini Sayın YÖK Başkanımıza ifade ettiler. Prof. Dr. Saraç Bey, üniversitelerimizin ÖYP’lileri göreve almalarında bir problem yaşanmayacağını söylese de 15 bin ÖYP’linin belirsizlik ve mağduriyet yaşamamaları için tekrar eski (33/a) statülerine kavuşmaları bekleniyor ve gerekiyor.

 

 

Doktorasını bitiren ÖYP’liler işten atılmaya başladı (pervinkaplan.com, 03.11.2016)

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ise 2010 yılından bu yana ÖYP kapsamı içinde 13 bin 170 ÖYP'li olduğunu söyleyerek, “Bu araştırma görevlilerini FETÖ'cü diye suçlamak haksızlık olur” dedi. Saraç, ÖYP’liler için “Kapının önüne kondular” demenin doğru olmadığını söylese de uygulama bunun aksini gösteriyor. Çünkü doktorasını tamamlayan yaklaşık 15 ÖYP’li araştırma görevlisinin işine son verilirken, birçoğunun da 15 Kasım 2016 tarihinden itibaren iş akitlerinin feshedildiği yazıları gitmeye başladı.

 

 

ÖYP’li Asistanlardan Kaçı FETÖ’den İhraç Edildi!

Süreci çok yakından takip eden ve bu konuyu sürekli gündemde tutan Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) nin hazırladığı rapor ve ÖGESEN BAŞK. Vahdet ÖZKOÇAK’ın açıklamalarıdan bu sayıyı görmemiz mümkün. SN. ÖZKOÇAK son yapılan ihraçlar sonrasında şu açıklamaları yapmıştı; KHK bazında ve toplamda ihraç edilen akademisyen sayılarına ve kadro dağılımlarına bakıldığında özellikle ÖYP Araştırma Görevlilerine yapılan haksızlık bariz bir şekilde gün yüzüne çıkmaya devam etmektedir. Ne yazık ki halen hakkı ile bu görevlere atanmış genç akademisyenlerin mağduriyetleri giderilememiştir. Bu KHK’da ihraç edilen Araştırma Görevlisi Sayısı 207 iken tespit edilebildiği kadarı ile yalnızca 19 tanesi ÖYP kapsamında atanmış kişilerdir. Toplamda ise sayı, sadece ufak yanılma oranlarıyla 200 olmuştur. Bu tüm ÖYP Araştırma Görevlilerinin 1,5’üne denk gelmektedir. Kısaca devletimizin yaptığı tespite göre tüm ÖYP’lilerin kadrolarının ellerinden terör KHK’ları ile alınmasının temelinde YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç’ın da dediği gibi FETÖ meselesi bulunmamaktadır. Bu bağlamda artık Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin de söz verdiği üzere herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olmayanların kazanılmış hakların iadesi yapılmalıdır.

 

 

MEB: ÖYP’liler mağdur edilmeyecek (28.04.2017, Sözcü)

CHP Bursa Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Ceyhun İrgil’in Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı için (ÖYP) verdiği soru önergesinde Milli Eğitim Bakanlığı, ÖYP’lilerin mağdur edilmeyeceği yanıtını verdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak, “Artık ÖYP’li araştırma görevlilerinin kazanılmış hakları iade edilmeli” dedi.

 

 

Eski Yök Başkanı Özcan: Önce Fetö, Sonra PKK! (21.10.2017, Bülten)

İşin belkide en üzücü yanı böyle bir kararın neden alındığını YÖK'ün açıklamamasıdır ki bu ciddi bir bilgi kirliliğine neden olmuştur. Önceleri FETÖ'cü olmakla suçlanan ÖYP'liler Sayın YÖK başkanının "bu kararın FETÖ ile ilgisi yoktur" beyanı ile rahatlamışlar. Bu suçlama tutmayınca bu sefer PKK'lı suçlaması yapılmış ancak bu iddiayı destekleyen hiç bir delil bulunamamıştır. Ülkemizde "at izi it izine karıştığı" için herkes herkes hakkında bu türden suçlamalarda bulunabilmekte ve insanlar lekelenmeye çalışılmaktadır.

 

 

ÖYP'li akademisyenler Meclis gündeminde! (13.11.2017, Eğitim Ajansı)

CHP Mersin Milletvekili​ Dr. Hüseyin Çamak, doktora eğitimi bitene kadar sözleşmeli sonrası belirsiz olan bir statüye dahil edilen ÖYP’li akademisyenleri verdiği soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

 

 

16 sınavda şaibe var! (Osman ÖZGAN, YeniŞafak, 19.11.2017)

Savcılığın şaibeli 16 ALES ile ilgili incelemesi sürüyor. 20 bin ALES şüphelisinin 12 bininin ÖYP’li olduğu tespiti var. OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında atanan araştırma görevlilerinin 33/a olan daimi statü kadroları 50/d olan geçici statüye alınmış, eski statülerine tekrar atama hakkı da üniversitelere bırakılmıştı. Akademik kadroda yer alan kripto FETÖ’cülerin, örgüt üyesi ÖYP’lileri üniversitelerde varoluş mücadelesi olarak gördüğü 33/a kadrosuna geçirmek için yoğun çaba harcadığı ifade ediliyor. Bazı üniversitelerin de bu kapsamda ÖYP’lileri güvenlik soruşturmasından dahi geçirmeden 33/a kadrosuna aldığı kaydediliyor. Kadroya alınanlardan bir kısmının da ALES şüphelisi olduğu tespit edildi.

 

 

Koncuk: ÖYP'liler 33'a Kadrosuna Alınmalıdır (23.11.2017, Memurpostası)

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, ÖYP'li akademisyen kadroları  ile ilgili önemli  değerlendirmelerde bulundu. Koncuk, “ÖYP'li akademisyenlerin kadroları bir KHK ile iptal edilmiş,  33 a'dan 50 d'ye geçirilmişlerdi. Gerekçenin bu akademisyenlerin FETÖ'cü olma ihtimali olduğunu tüm akademik çevreler bilmektedir. İlk adım yanlıştı, şimdi atılan adım da yanlıştır ve keyfiliği beraberinde getirmiştir.” dedi.

 

 

İrgil: ÖYP kararı rektörlerin vicdan ve insanlık sınavıdır (29.11.2017, Sözcü)

YÖK'ün aldığı kararla birlikte, üniversitelerine yeniden 33/a kadrosuyla dönüş yapması sağlanan ÖYP'li araştırma görevlileri için süre bu ay doluyor. CHP Bursa Milletvekili İrgil, bazı üniversitelerde atamalar yapıldığını, bazı üniversitelerde de hak gaspı olduğunu belirterek, “ÖYP kararı, rektörlerin vicdan ve insanlık sınavıdır. Zira kul hakkı vebali taşınacak bir yük değildir” dedi.

 

 

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı ile Atanan Genç Akademisyenler KHK Mağduru (16.01.2018, Musa AKKAŞ, Türk Eğitim Sen Genel Sekreteri, Kamudanhaber)

"Doktoralı insan kaynağı açığının" defaatle vurgulandığı, çözüm için yeni yolların, programların arandığı bu dönemde liyakatle başlayan sistemin "Doktoralı İşsizlik" ile sonlanması ülkemiz adına kabul edilemez ve ivedilikle düzeltilmesi gereken bir hatadır. Doktorası bittiği için üniversitelerle ilişiği kesilen işsiz ÖYP’liler ve rektör inisiyatifi ile kazanılmış haklarını alamayan tüm ÖYP’liler ve aileleri adına devletimizin yeni yasal düzenlemeyle hakların iadesinde hukuk devletinin gerekliliğini yapacağına inanıyoruz.

 

 

CHP’li Karadeniz; “ÖYP’lilerin hakları teslim edilmeli” (11.01.2018, Vitrinhaber Gazetesi)

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, iki kardeşten biri Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'nda (ÖYP) daimi kadroya geçirilirken diğerinin geçirilmediği, sadece rektörlerin inisiyatifine bırakıldığı bir durumun doğru, hukuki ve vicdani olmadığını söyledi. Karadeniz, CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, ÖYP programında olup daimi kadroya geçemeyen araştırma görevlilerinin durumuna ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

 

 

Kapı önüne konabilirler (18.01.2018, Milli Gazete)

Yaklaşık 1 milyona yakın taşerona kadro verildiği, üniversitelerde yardımcı doçentlik sisteminin değiştirildiği bir dönemde 17 aydır mağduriyet yaşayan ÖYP’lilerin ne olacağı ise halen sürüncemede. Merkezi atamalar ile programa yerleşen yaklaşık 8 bin ÖYP’linin yaşadığı mağduriyete ilişkin halen ciddi bir adım atılamadı…

 

 

SONUÇ

AK Parti, CHP ve MHP tarafından Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında olanlarla ilgili ortak önerge verildi. Verilen önerge mecliste kabul edildi. 20 aydır süren bu haksızlık sona erdi. ÖYP’li genç asistanlar bu defa sosyal medya üzerinden bu konuda destek veren büyüklerine teşekkür etkinliği düzenlediler. Sorunun çözümünde partilerin uzlaşması en büyük etkendi, ancak bu mağduriyeti en başından beri takip eden ve destek olanlar vardı. Sosyal medyada ÖYP’li asistanların ve yakınlarının en çok teşekkür ettiği isimler arasında, sorunun çözümü için siyaset üstü uğraşlar veren Milletvekillerinden Dr. Ceyhun İRGİL, Barış KARADENİZ, Erhan USTA, YÖK Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya ÖZCAN ve ÖGESEN Başk. Dr. Vahdet ÖZKOÇAK vardı..

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖYP, 50d’den, Adım, Adım, ÖYP33a’ya!,
Yorumlar
Haber Yazılımı