Haber Detayı
02 Ocak 2019 - Çarşamba 15:40 Bu haber 1782 kez okundu
 
Sağlık Bakanlığı 6 bin 409 personel alacak! İŞKUR Sağlık Bakanlığı personel alımı nasıl başvurulur başvuru şartları!
İŞKUR'da Sağlık Bakanlığı tarafından 6 bin 409 personel alımı yapılacağı duyuruldu. Bu duyurunun yapılmasının ardından binlerce birey konuyla ilgili araştırmalara başladılar. Öyle ki konu kısa sürede trendler listesinde zirvelere tırmandı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde bakanlığın taşra teşkilatında görev alacak 6 bin 409 personel alımı yapılacak. Peki Sağlık Bakanlığı personel alımı şartları nelerdir? nasıl başvurulur? İşte merakla aratılan o soruların yanıtları...
- Haberi
Sağlık Bakanlığı 6 bin 409 personel alacak! İŞKUR Sağlık Bakanlığı personel alımı nasıl başvurulur başvuru şartları!

Sağlık Bakanlığı tarafından İŞKUR'da yayımlanan ilanda 6 bin 409 personel alımı yapılacağı duyuruldu. Bu duyurunun üzerine on binlerce kişi konuyla ilgili araştırma yapmaya başladılar. Sağlık Bakanlığı bünyesinde bakanlığın taşra teşkilatında görev alacak personel alımı yapacak. Bu alım açıklamasının üzerine binlerce birey, 'Sağlık Bakanlığı işçi alımına nasıl başvurulur?' sorusuna yanıt arıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca bakanlık bünyesine personel alımı yapılacağının haberini vermişti. Binlerce aday bu söylemin ardından yapılacak resmi açıklamayı bekliyordu. Beklenen resmi açıklama sonunda geldi. Sağlık Bakanlığı, İŞKUR üzerinden personel alımı yapılacağını resmen duyurdu. Peki ama Sağlık Bakanlığı Personel alımı şartları nelerdir? İşte merakla beklenen o soruların yanıtları...

 

İŞKUR PERSONEL ALIMI BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN?

Sağlık Bakanlığı personel alımı duyurusunu resmen yaptı. Duyuruya göre, adayların 31 Aralık 2018 - 4 Ocak 2019 tarihleri arasında İŞKUR İl Müdürlüğü Hizmet Merkezine şahsen veya "www.iskur.gov.tr" adresinden yapması gerekiyor..

 

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sürekli işçi kadrolarına başvuran adayların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir;

1. 2527 sayılı Kanun hükümleri saklı kalmak kaydı ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (1), (4), (5), (7) ve (8) numaralı alt bentlerinde belirtilen şartları taşımak.

2. 18 yaşını tamamlamış olmak.

3. 36 yaşından gün almamış olmak.

4. Askerlik ile ilişiği olmamak (yapmış olmak, tecilli veya muaf olmak).

5. Başvurulan meslek için belirlenen bir okuldan (bölümden/programdan) son başvuru tarihi itibariyle mezun olmak ve istenilen diğer sertifika/belgelere sahip olmak.

6. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almamış olmak.

7. İşe göndermede öncelik hakkına sahip olan adaylardan anılan Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen öncelikli durumlarını gösterir belgeye sahip olmak.

8. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamındaki taleplerde; a) Önlisans mezunları için; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2018 yılında yapılan KPSS'ye girmiş olmak ve P93 puan türünden en az 60 puan almış olmak. b) Lisans mezunları için; ÖSYM tarafından 2018 yılında yapılan KPSS'ye girmiş olmak ve P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak.

 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI İLANINA KİMLER BAŞVURABİLİR?
İlan edilen kadrolar için yapılacak sınavda başarı göstererek atanmaya hak kazanan adaylar, 4857 sayılı İş Kanunu hükümleri çerçevesinde sürekli işçi olarak istihdam edilecek.

Her aday, ilan edilen kadrolardan yalnızca bir iş yeri (çalıştırılacağı il) ve bir meslek koluna başvuru yapacak. Kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili disiplin mevzuatı uyarınca görevinden veya meslekten ihraç edilenlerin başvuruları kabul edilmeyecek.

Kura usulüne tabi taleplerden, bilgisayar sistem kurulum bakım onarım ve arıza giderme elemanı, biyomedikal cihaz teknolojileri servis destek elemanı, elektrikçi (genel), güvenlik görevlisi (silahsız), klinik destek elemanı (hastane), şoför (yolcu taşıma), veri giriş kontrol işletmeni ve yardımcı klinik elemanı (diş) mesleklerine ilişkin başvuru listesi, İŞKUR tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilmesine müteakip sınava alınacak asıl ve yedek listeler belirlenecek.

Sınava alınacak asıl adayların listesi, İŞKUR'un gönderdiği ve talep şartlarına uyan başvuru sahiplerinin tamamının yer aldığı listeler esas alınmak suretiyle münhal kadronun dört katı, öncelik hakkına sahip olarak başvuranların tamamının yer aldığı listeler esas alınmak suretiyle münhal kadronun dört katı olarak noter huzurunda kurayla belirlenecek. Kurayla aynı sayıda yedek adayın isimlerini kapsayan liste de oluşturulacak.

Belirlenen asıl ve yedek aday listeleri Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün "www.yhgm.saglik.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) kapsamındaki taleplerden, ambulans sürücüsü ile hasta karşılama ve yönlendirme görevlisi meslekleri için KPSS puanı, öncelik hakkına sahip olanlardan ise öncelik hakkı sahipliğine ilişkin belgenin tarihi esas alınmak suretiyle İŞKUR tarafından belirlenerek, Sağlık Bakanlığına bildirilen münhal kadronun dört katı aday listeleri Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğünün "www.yhgm.saglik.gov.tr" internet adresinde ilan edilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından kura usulüyle belirlenen listeler ile İŞKUR tarafından doğrudan sınava esas bildirilen listeler, il sağlık müdürlüklerine gönderilecek. İl sağlık müdürlüklerince sınava katılacak adaylardan başvuru belgelerini teslim etmeleri istenecek.

 

İl sağlık müdürlükleri tarafından ilgili belge kontrolü yapılarak talep şartlarına uygun adayların hangi tarihte ve nerede sözlü sınava katılacağı ilgili il sağlık müdürlüğünün internet adresinde ilan edilecek. Adaylara herhangi bir yazılı tebligat yapılmayacak ve bu ilan tebligat yerine geçecek.

 

 

SAĞLIK BAKANLIĞI PERSONEL SINAVI NASIL YAPILACAK?
Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı birimlerindeki ilan edilen tüm kadrolara iş başvurusunda bulunanlar, il sağlık müdürlükleri tarafından sözlü sınava tabi tutulacak.

Sözlü sınav, adayların başvurdukları hizmet alanına ilişkin mesleki bilgi ve becerilerden, yürütmekle yükümlü olacakları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak yapılacak.

Sözlü sınavda tüm adaylar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek. Adayların atanmaya esas başarı puanı ve başarı sıralaması bu puan üzerinden tespit edilecek.

Adayların sınav yeri, sınav tarihi, sınav sonuçları, itiraz sonuçları, asıl ve yedek aday listeleri ile diğer her türlü duyurular sınavı gerçekleştirecek olan il sağlık müdürlüklerinin internet adresinde ilan edilecek.

Adaylar, sınav sonuçlarının ilanından itibaren 3 iş günü içinde sınav sonuçlarına ilişkin itiraz dilekçelerini sınav kurulu veya kurullarına sunulmak üzere il sağlık müdürlüklerine yazılı olarak verebilecek.

 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanlığı, 6, bin, 409, personel, alacak!, İŞKUR, Sağlık, Bakanlığı, personel, alımı, nasıl, başvurulur, başvuru, şartları!,
Yorumlar
Haber Yazılımı