Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 19:31 Bu haber 4694 kez okundu
 
Sarıbal'dan Üniversite Öğrencilerine 'Senet' Uyarısı
Yeni eğitim dönemi öncesi üniversite öğrencilerini uyaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, barınma sorununu çözmek isteyen öğrencilere 12 aylık senet şartı koşan özel yurt ve öğrenci evlerinin suç işlediklerini söyledi.
Gündem Haberi
Sarıbal'dan Üniversite Öğrencilerine 'Senet' Uyarısı

Yeni eğitim dönemi öncesi üniversite öğrencilerini uyaran CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, barınma sorununu çözmek isteyen öğrencilere 12 aylık senet şartı koşan özel yurt ve öğrenci evlerinin suç işlediklerini söyledi.

 

Üniversite öğrencilerinin eğitim hayatları süresince birçok engelle karşılaştığını hatırlatan CHP'li Orhan Sarıbal, üniversite öğrencilerinin yaşamını içinden çıkılmaz hale getiren en büyük sorunun ise barınma olduğunu açıkladı.

 

Orhan Sarıbal,'Devlet ve üniversite yurtlarının yetersizliği, tarikat yurtları ve fahiş fiyatlara ulaşan özel yurt kıskacı altında kalan üniversite öğrencilerinin 2018-2019 eğitim dönemi öncesi barınma telaşı yaşıyor. Türkiye'de artık parası olan okusun anlayışı bırakın üniversiteleri ilkokul seviyesine kadar indi. Üniversite öğrencileri daha eğitim hayatlarının başında barınma sorunu, beslenme sorunu ve eğitim sorunu, mezun olduktan sonra da işsizlik sorunu yaşıyor' dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, tam da bu noktada tercihlerinin tuttuğu şehirlerde üniversiteye yakın yerde özel yurt ve ev arayan yüz binlerce öğrencinin çaresizliğinden faydalanmak isteyen fırsatçıların 12 aylık senet imzalattığını belirtti.

 

12 ay senet imzalatılan öğrencilerin yaşadıkları tüm olumsuz koşullar karşısında ise çaresiz kaldığını ifade eden Orhan Sarıbal, öğrencilerin yurt ve evden ayrılmak zorunda kaldıklarında geriye kalan ayları da ödemek zorunda bırakıldıklarını kaydetti.

 

Öğrencileri bu konuda uyaran Orhan Sarıbal, senetlerin aylık olarak yapılması durumunda öğrencinin istediği zaman ev ve yurt değiştirebileceğini belirtti. 12 aylık senet imzalamayan öğrencileri kabul etmeyen yurt ve ev sahipleri ile aylık senetle imzalanan sözleşmeden cayan öğrencilerin işlemini yapmayanların Hakem Heyetleri ve tüketici derneklerine şikayet edilmesini isteyen CHP'li Sarıbal, İl Hakem Heyeti ve tüketici derneklerinin ücretsiz ve kesin olarak sorunu çözüme kavuşturduklarını da sözlerine ekledi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sarıbal'dan, Üniversite, Öğrencilerine, 'Senet', Uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı