Haber Detayı
23 Temmuz 2018 - Pazartesi 23:13 Bu haber 3155 kez okundu
 
Üniversiteler İsrail Parlamentosunun kararını kınadı
Birçok üniversite İsrail Parlamentosunun Yahudi Ulus Devleti Yasası kararını kınadı.
Gündem Haberi
Üniversiteler İsrail Parlamentosunun kararını kınadı

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

Fırat Üniversitesi Rektörlüğünün yayımladığı bildiride; “Dünyayı tek merkezli sayan ve başka ulusların yaşama haklarına saygı duymayan İsrail Parlamentosu son bir kararla “Yahudi Ulus Devleti” gibi insanlık tarihi açısından utanç teşkil edecek bir kararın altına imza atmıştır. Aynı kararla Arapçayı resmi dil olmaktan çıkararak İbraniceyi tek resmi dil olarak kabul etmesi ise evrensel hukuk kuralları bakımından telafisi mümkün olmayan haksızlıklara yol açacaktır.  FÜ olarak İsrail’in bu yöndeki hukuk dışı kararlarına ve Filistinli kardeşlerimize yönelik uyguladıkları şiddet ve ayrımcılık politikalarına daha önce karşı çıktığımız gibi, bu kararı da şiddetle reddediyor ve kabul etmiyoruz” denildi.

UŞAK ÜNİVERSİTESİ

Uşak Üniversitesi Senatosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Üniversite senatosu olarak, kabul edilen ‘Yahudi Ulus Devlet’ yasasını kabul etmiyor ve kınıyoruz” denildi.  

Uşak Üniversitesi Senatosu tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde; “Yahudi Ulus Devlet Yasasını Kabul Etmiyor ve Kararı Kınıyoruz

İsrail Parlamentosunda kabul edilen "Yahudi Ulus Devleti Yasası" evrensel hukuk ilkeleri başta olmak üzere, Birleşmiş Milletler'in yasal ve ahlaki sistemini ihlal etmektedir.

Bu yasa ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin hakları yok sayılmakta, Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmaktadır. İsrail'in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmekte, 1948'de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Yahudilere geri dönüş hakkı verilmektedir. Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir. Ayrıca, yasa ile kendi kaderini tayin hakkı sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanmaktadır.

Bilim insanları olarak, İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin’de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlayan ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı şiddetle kınıyoruz. İsrail Devletini temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet ediyoruz.” denildi.

NEVŞEHİR HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ), İsrail'in "Yahudi ulus devlet" yasasına Türkçe, Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İbranice, İngilizce ve Rusça olarak 8 dilde yayınladığı açıklamayla tepki gösterdi.
NEVÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, NEVÜ senatosu, "Yahudi ulus devlet" yasasına tepki için Rektör Prof. Dr. Mazhar Bağlı başkanlığında toplandı.

Bu yasayla, İsrail vatandaşı Filistinlilerin haklarının yok sayıldığına işaret edilen açıklamada, "İsrail Parlamentosunda kabul edilen 'Yahudi ulus devleti yasası', evrensel hukuk ilkeleriyle ve Birleşmiş Milletlerin yasal ve ahlaki sistemiyle çatışmaktadır. Bu yasa ile İsrail vatandaşı Filistinlilerin hakları yok sayılmakta, Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmakta, İsrail'in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmekte, 1948'de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken, dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Yahudilere geri dönüş hakkı verilmekte ve Birleşmiş Milletler kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir." ifadesine yer verildi.

Yasanın kabul edilebilir bir tarafının bulunmadığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, bir arada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar için de kabul edilebilir nitelikte değildir. Rektörler ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Senatosu olarak İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiilen Filistin'de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz. İsrail'i temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler ilkelerine saygılı olmaya davet ediyoruz."

Kaynak: (Akşam) - Akşam Gazetesi Editör:
Etiketler: Üniversiteler, İsrail, Parlamentosunun, kararını, kınadı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı