Haber Detayı
15 Eylül 2018 - Cumartesi 12:10 Bu haber 14204 kez okundu
 
Üniversitelere norm kadro getirildi
Öğretim elemanı kadrolarına atamalar, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından çıkarılacak norm kadro yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre üniversiteler tarafından yapılacak.
Gündem Haberi
Üniversitelere norm kadro getirildi

Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi" Resmi Gazete'de  yayımlandı.
 

Düzenleme ile 10 Temmuz 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanan 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin "açıktan ve nakil suretiyle atama sayıları" başlıklı 11. maddesine yeni fıkra eklendi.

Buna göre, öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programlarının sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak YÖK tarafından çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılacak.

 

Norm Kadro Uygulamasında neler dikkate alınabilir;

1- Bölümün/programın  öğrenci sayısı,
2-Bölümün/programın  öğretim elemanı  sayısı,
3- Bölümde lisans üstü eğitimin yürütülüp yürütülmediği,
 

Geçici madde gereğince de norm kadro yönetmeliği 60 gün içerisinde yürürlüğe konulacak. Yönetmelik yürürlüğe girinceye kadar yükseköğretim kurumları, atama yetkisini yönetmeliğin yürürlüğe girmesini beklemeden kullanabilecek.  Ancak, Yeni norm kadro yönetmeliği çıkana kadar üniversitelerin halihazırda bünyelerin izinli bulunan kadrolar haricinde yeni kadro ilanına çıkması ise mümkün görünmüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üniversitelere, norm, kadro, getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı