Haber Detayı
24 Temmuz 2018 - Salı 17:16 Bu haber 7911 kez okundu
 
YÖK Başkanının Kadro İzni Verme Yetkisi Kaldırıldı
703 sayılı uyum yasası ile Yükseköğretim Kurulunun üniversitelere kadro izni vermesini sağlayan kararname yürürlükten kaldırıldı.
Gündem Haberi
YÖK Başkanının Kadro İzni Verme Yetkisi Kaldırıldı

YÖK Başkanı Yerine Cumhurbaşkanı Belirleyecek
78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre atama sayısının kurumlara dağılımı ve diğer hususlar DPB VE Maliye Bakanlığı görüşü alınarak YÖK tarafından belirlenir. Boş olan öğretim elemanı kadrolarına YÖK izni olmadıkça atama yapılamaz. Yani yükseköğretim

kurumlarına yapılacak olan atamalar için YÖK izni gerekiyor. 
9 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 703 sayılı KHK ile yukarıdaki kararname yürürlükten kaldırılmıştır. 10 Temmuz 2018 tarihli 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu kararname ile memur veya öğretim elemanı kadrolarına yapılacak olan atama sayısı ve diğer hususlar öğretim elemanları için YÖK görüşü alınarak Cumhurbaşkanınca belirlenir hükmü getirilmiştir.  

Yetki YÖK Başkanından Alındı
703 sayılı KHK ile geçici bir düzenleme yapılmıştır. 78 sayılı cetvelde yer alan kadrolar, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde yeniden düzenlenir ve cumhurbaşkanlığı kararnamesine eklenir. Mevcut kadro ve pozisyonlar ise cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre geçerliliğini korur. Bu düzenlemede YÖK başkanının öğretim elemanı kadro izni verme yetkisine değinilmemiştir. 

Yapılan düzenlemelere göre cumhurbaşkanı tarafından yapılan yeni bir düzenlemeye kadar YÖK başkanı öğretim elemanı kadrolarına izin veremez. Düzenleme yapılana kadar kadro ilan edilemez.

Kaynak: Kariyerişilanları

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÖK, Başkanının, Kadro, İzni, Verme, Yetkisi, Kaldırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı