Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 23:56 Bu haber 1569 kez okundu
 
YÖK'ten üniversitelere ‘kalkınma’ çağrısı
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ‘Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması’ temalı projeye yeni pilot üniversitelerle devam etme kararı alındığını belirtti. Saraç, bugün itibarıyla 38 ildeki üniversitelerin projeye başvuru sürecini başlattıklarını açıkladı.
Gündem Haberi
YÖK'ten üniversitelere ‘kalkınma’ çağrısı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Saraç, yeni YÖK olarak en önemli gündem maddelerinden birinin, üniversitelerin bulundukları bölgeye daha çok katkı vermesini sağlamak olduğunu söyledi.

Üniversitelerin, bulundukları bölgelerin kalkınmasında anahtar rol üstlendiklerini belirten Saraç, yükseköğretim kurumlarının, o bölgenin insan kaynaklarının gelişmesi ve sosyo-ekonomik ile kültürel kalkınmasındaki rolünün önemine dikkati çekti.

Üniversitelerin bulundukları bölgelerdeki paydaşlarla iyi bir iş birliği ve sinerji oluşturarak bu misyonlarını en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Saraç, "Önem verdiğimiz konulardan biri, üniversitelerimizin sahip oldukları potansiyel ve kapasiteyi bölgenin ihtiyaçlarına uyumlandırarak belirli alanlarda farklılaşabilmeleri, ihtisaslaşmaları ve uzmanlaşmaları" dedi.

Saraç, YÖK tarafından koordine edilen ve Kalkınma Bakanlığı ile eş güdüm halinde yürütülen, Maliye Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının da katkıda bulunduğu, ‘Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması’ temalı proje çalışması kapsamında, 5 pilot üniversitenin belirlenmesine yönelik değerlendirme sürecinin tamamlandığını belirtti. Saraç, sonuçların 18 Ekim 2016’da, 2016-2017 yükseköğretim akademik yılı açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandığını hatırlattı.


YENİ ÇAĞRI BUGÜN BAŞLIYOR

Bu kapsamda, Bingöl Üniversitesi’nin tarım ve havza bazlı kalkınma, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin hayvancılık, Düzce Üniversitesi’nin sağlık ve çevre, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin tarım ile jeotermal ve Uşak Üniversitesi’nin tekstil, dericilik ile seramik alanında bölgesel kalkınma odaklı pilot üniversiteler seçildiğini belirten Saraç, bu kurumlar için ihtisas alanlarında destek ve izleme sürecinin başlatıldığını söyledi.

Saraç, projenin genişletilmesine karar verildiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Proje ortağımız olan Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız istişareler neticesinde, projenin yeni pilot üniversitelerle genişletilmesi hususunda görüş birliğine varıldı. Bu amaçla, bugün itibarıyla yeni bir çağrıya çıkıyoruz. Potansiyel olarak belirlediğimiz 38 il için ilgili üniversitelerimizin öncelikle niyet beyanlarını alıp sahip oldukları potansiyel ve kapasite ile bulundukları bölge için bölgesel kalkınma odaklı ihtisas alanlarını, bu alanlarda sahip oldukları kapasiteleri ve gelecek vizyonlarını değerlendirerek yeni pilot üniversitelerimizi belirlemiş olacağız."

Bu sürecin, son yıllarda bölgesel kalkınma odaklı önemli politikalar tasarlayan ve uygulayan devletin, bölgesel kalkınma idarelerinin, kalkınma ajanslarının kurulması, bölgesel kalkınma planlarının hazırlanması gibi politikaları ile de uyumlu olduğunu belirten Saraç, başta Kalkınma Bakanlığı olmak üzere bütün paydaşlar ile iyi bir iş birliği içinde olduklarını ve güzel bir sinerji yakaladıklarını söyledi.

YÖK Başkanı Saraç, "Sayın Cumhurbaşkanımız bu süreci ve diğer çalışmalarımızı başından bu yana özel bir ilgi ile takip ediyor ve destekliyor" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÖK'ten, üniversitelere, ‘kalkınma’, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı