Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 07:21 Bu haber 2477 kez okundu
 
YÖK’ten yeni rektörlere uyarı: Dekanlara ayrılmaları için mobbing yapmayın
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ‘yeni atanan rektörlerin, mevcut dekanlara görevlerini bırakması için baskı yaptığı’ yönündeki şikayetler üzerine üniversitelere uyarı yazısı gönderdi. Bazı rektörlerin, görev süresi bitmeden dekanlardan istifa dilekçesi aldığı biliniyor.
Eğitim Haberi
YÖK’ten yeni rektörlere uyarı: Dekanlara ayrılmaları için mobbing yapmayın

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu (YÖK), 'yeni atanan rektörlerin, mevcut dekanlara görevlerini bırakması için baskı yaptığı' yönündeki şikayetler üzerine üniversitelere uyarı yazısı gönderdi.
YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, yeni atanan rektörlerin mevcut dekanlara yönelik sergiledikleri bazı tutum ve uygulamalara ilişkin son dönemde çeşitli şikayetlerin ve duyumların geldiği belirtildi. Kurulun harekete geçerek üniversitelere uyarı niteliğinde yazı gönderdiği kaydedilen açıklamada, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda ve Anayasada fakültelere dekan atamalarının nasıl gerçekleşeceğinin belirlendiği, dekanların görev sürelerinin, rektörlerin görev süresinden bağımsız tutulduğu hatırlatıldı.

Kimi üniversitelerde yeni atanan rektörlerce mevcut dekanlara görevden ayrılmaları yönünde telkinde bulunulduğu, istifa dilekeçesi alındığı veya mobbing yapıldığı bilgilerinin alındığı ve şikâyetlerin ulaştığı belirtilen açıklamada, "Yükseköğretimde yönetişim modelini öne çıkaran 'Yeni YÖK' olarak, yeni atanan rektörlerce mevcut dekanlara görevlerini bıraktırmaya yönelik herhangi bir tutum takınılmamasını, üniversitelerin çoğulcu bir yönetim anlayışıyla ve mevzuat çerçevesinde bileşenleri ile birlikte yönetilmesini özellikle önemsiyoruz" denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: YÖK’ten, yeni, rektörlere, uyarı:, Dekanlara, ayrılmaları, için, mobbing, yapmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı