Yazı Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 20:01 Bu yazı 1872 kez okundu
 
Uzaktan Destek
Yrd. Doç. Dr. Hatice YALÇIN
hatice.yalcin@karatay.edu.tr
 
 

Yabancı bir işadamı Türkiye’ye gelmiş. Pazar araştırması yapıyormuş. Dilini anlayan birine “Türkiye’deki hemen hemen tüm dükkanlarda bir firmanın logosu var. Bu firma ne iş yapar?” diye sormuş.

Sonra hangi logo olduğunu göstermiş.

Logoda “MAŞALLAH” yazıyormuş!

Sorduğu kişi gülümseyerek cevap vermiş: “Türkiye’nin en büyük sigorta şirketidir bu!”

----- O -----

Birbirimize “maşallah” diyerek, aslında iyi niyetimizi gösterir ve manevi anlamda destek veririz. Uzaktaki kişiye dua etme yoluyla gizli yardım göndeririz.

Biliriz ki, başkasına gizli yardımlar göndermezsek, bize de destekler ulaşmaz.

Öfke ve acı içinde kıvranan bir kadıncağız ile tanıştım. Saatlerce ekonomik sıkıntılarından, bu çaresiz durumuna komşularının ve akrabalarının duyarsız kaldığından, hatta kardeşlerinin bile kendisine yardım etmediklerinden yakındı.

En önemlisi, sıkıntılı durumuna duyarsız kalan komşularına ve akrabalarına beddua ediyordu.

Bu beddualarının yakınlarından kendine gelebilecek yardım kapılarını kapattığını, yaşadığı zorlukların aslında kendisi için “manevi bir eğitim” olduğunu konuştuk ama zihnini olumsuz düşünceler fazlasıyla doldurduğundan bu çözüm önerilerini hiç dinlemedi.

Bir yerde sıkıntı fazlaysa, oradaki insanlar birbirine dua etmiyorlardır.

Güçlü akrabaların bencilce kendi dünyalarına çekildiklerini, bizi sıkıntılarımızla başbaşa bıraktıklarını ve yardımımıza koşmadıklarını farz edelim. Bunu yaşadığımızda acılarımız bizi içe kapanık hale getirir. Acımız büyükse, insanlardan kaçarak yalnızlığı sever hale geliriz ve çevremizdekilerin sayısını bilerek azaltırız.

Böyle durumlarda şöyle düşünmeli aslında: Mucize bir karşılık görmek için biz geçmişimizde hangi mucizeler için çabaladık?

Tanımadığımız insanlara ummadıkları bir anda dua ettik mi? En çaresiz zamanlarımızda bir tanıdığın iyiliği için de bir şeyler diledik mi?

Elinde birkaç defterle okuluna giden gençlerin geleceklerinin iffetli ve hayırlı geçmesini diledik mi mesela?

Komşumuzun çocuklarının hırsız veya hayırsız olmaması için ne yaptık? Bir şey yapamadıysak da, içtenlikle dua ettik mi?

İnsanlara gıyaplarında ettiğimiz dualar, aslında kârlı bir şirketten alınan hisse senedi gibi… Gelirini sonradan ve hiç ummadığımız bir anda aldığımız bir tatlı kâr…

Çünkü gıyaben yaptığımız duanın içinde çekememezlik, gurur, haset, aşağılama olmaz.

Çünkü gıyaben yaptığımız dualar, içtendir. İhlaslıdır.

Gıyaben edilen duanın sağlığa yararları da var. Uluslararası Tıp Enerjisi Araştırmaları Birliğinin 2001’deki bir konferansında, kardiyoloji uzmanı Dr. Mitchel Krucoff ve arkadaşları ilginç bir araştırma yayınlamışlar. Kendilerine dua edilen hastaların, dua edilmeyen hastalara göre daha az sağlık problemleri (yan etkiler) yaşadıklarını ortaya koymuşlar. (Annual Conference. The International Association fort he Study of Subtle Energies and Energy Medicine. Boulder, CO June 16. 2001)

Gizli yardımlara muhtacız hepimiz. Bizi aslında haset saldırılardan, belalardan koruyan şey, iyi niyetle ve ihlasla hakkımızda edilen dualardır. Ama biz de başkaları için afiyet ve iyi şeyler dilemezsek bize de iyi şeyler nasip olmaz.

Ne istediğimize ve kimlere kızgın olduğumuza dikkat edeceğiz. Zararlı ve yıkıcı isteklerin peşinde mi koşuyoruz? Yoksa iyiliğin ve hayırlı isteklerin peşinden mi? İsteklerimize hızla ulaşmayı diliyorsak içtenliğimize ve niyetimizin halisliğine bakacağız.

Çünkü duası içten insan, “bereketli” insandır.

Tanıdıklarımıza, akrabalarımıza ve özellikle hayırlı işler yaptığını bildiğimiz kişilere dualarla destek vermek aslında vicdani bir borç…

Belki de bugün, en yakınımızdakilere gülümsemek ve sevindirmek için son fırsatımızdır…!

 

ht_yalcin@hotmail.com

 
Etiketler: Uzaktan, Destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı